L-ARGINÍN – podrobný profil účinnej látky na erekciu
V podrobnom profile L-arginínu zistíte:
- aké sú účinky L-arginínu,
- ako presne vám môže L-arginín zlepšiť sexuálny život;
- aký vplyv má L-arginín na erekciu či erektilnú dysfunkciu;
- aké je odporúčané dávkovanie L-arginínu;
- nežiaduce účinky L-arginínu a kto by ho nemal užívať.
L-arginín – aminokyselina, ktorá povzbudí váš sexuálny život
Aminokyselina, o ktorej sa vedci prvýkrát dozvedeli už pred 90 rokmi. Za jej výskum obdržali dokonca traja americkí vedci v roku 1997 Nobelovu cenu. Je východiskovou surovinou na telesnú produkciu oxidu dusnatého.
Zvyšuje rozťažnosť tepien a ostatných ciev. Znižuje krvný tlak. Podporuje erekciu. To všetko je L-arginín, aminokyselina, ktorú si ale telo nevie samo vytvoriť. Zmierňuje poruchy erekcie a sexuálnej vzrušivosti u mužov, podporuje plodnosť a rast svalov.
Čo je L-arginín?
L-arginín je semi-esenciálna aminokyselina, ktorú telo získava čiastočne zo stravy a je pre telo nevyhnutná ako stavebný blok proteínov. Výraz semi-esenciálna znamená, že je táto látka za určitých podmienok pre organizmus úplne nevyhnutná a stáva sa tak nepostrádateľnou súčasťou stravy.
Túto aminokyselinu si telo syntetizuje počas močovinového cyklu v pečeni a obličkách. L-arginín je premenený v tele na chemickú látku nazývanú oxid dusnatý. Avšak nevie si u samo vytvoriť.
Prirodzeným zdrojom L-arginínu je napríklad zelený hrášok, obilniny, sója, vajce, arašidy a lieskové oriešky, sezamové a tekvicové semienka alebo čokoláda.
Cammi Ballecková, Ph.D, lekárska alternatívnej medicíny a autorka knihy Making Happy Happen, dopĺňa:
„Tieto potraviny rovnako obsahujú jód, základný minerál pre správnu funkciu štítnej žľazy a nadobličiek, ktoré potom pomáhajú regulovať vašu náladu.“
Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi väčšiny buniek a poskytujú jednotlivým bunkám štruktúru. Aminokyseliny produkujú tkanivo, kožu, svaly, orgány a aj vlasy. Preto sú aminokyseliny vrátane L-arginínu tak dôležité.
Účinky L-arginínu
Ako ale súvisí L-arginín s erekciou a zdravým sexuálnym životom?
Ako som už uviedla na začiatku, L-arginín je východiskovou surovinou na produkciu oxidu dusnatého a zároveň zvyšuje rozťažnosť tepien aj ostatných ciev. To inými slovami znamená, že uľahčuje prúdenie krvi v celom tele, a to vrátane penisu. A tam, kde je krv, je aj erekcia. Je to veľmi jednoduché.
Slávny urológ Prof. dr. sc. Marijan Šitum uvádza:
„Sexualita hrá veľmi dôležitú rolu pre celkové zdravie každého človeka, Svetová zdravotnícka organizácia definuje sexuálne zdravie ako úplne fyzické, duševné a sociálne pohody spojené so sexualitou, a nie len neprítomnosť chorôb, dysfunkcie alebo poruchy.“
Mozog vyšle signál penisu na erekciu. V dôsledku toho začne organizmus produkovať oxid dusnatý, ktorý uvoľňuje cievy a svaly, čo je základným predpokladom pre pevnú erekciu. Pokiaľ je L-arginínu v tele málo, cievy sa nerozšíria.
Výsledok: Erekcia je slabá alebo žiadna. U osôb, ktoré prijímajú do tela viacej L-arginínu, sa automaticky zvyšuje úroveň oxidu dusného, takže nemajú tak často problémy s erekciou.
Užívanie L-arginínu
L-arginín nájdete na trhu najčastejšie v podobe sypkého prášku alebo tabletiek. Tabletky s L-arginínom sa klasicky požijú a zapíjajú dostatočným množstvom vody. Bežná dávka je 1 až 2 kapsle ráno nalačno alebo večer pred spaním.
Prášok sa odporúča rozmiešať vo vode, ideálne v nejakom kyslejšom nápoji, ako je džús, voda so sirupom alebo limonáda.
Vhodná je také kombinácia L-arginínu s L-citrulínom.
Správne dávkovanie L-arginínu
Odborné zdroje uvádzajú, že by mali muži na dosiahnutie maximálneho účinku užívať zhruba 3 000 až 5 000 mg čistého L-arginínu denne. L-arginín nájdete na trhu najčastejšie v podobe prášku alebo tabletiek. Obsah L-arginínu v takých doplnkoch býva od 500 mg až po 5 000 mg.
Pokiaľ máte bežne počas dňa vysokú fyzickú záťaž, mali by ste užívať aspoň tých 5 000 mg L-arginínu denne.
Účinky L-arginínu potvrdené vedcami
L-arginín bol niekoľkokrát študovaný vedcami ako možná liečba erektílnej dysfunkcie a mnohých ďalších stavov problémov s erekciou. Tieto výsledky naznačujú, že doplnok stravy s L-arginínom môže pomôcť obnoviť zdravú erekciu.
Štúdia z roku 2010 s názvom „Efficacy and Safety of Oral Combination of Yohimbine and L-arginine (SX) for the Treatment of Erectile Dysfunction: a multicenter, randomized, double blind, placebo-controlled clinical trial” týkajúca sa kombinácie L-arginínu a hydrochloridu yohimbinu zistila, že liečba L-arginínom prináša preukázateľné pozitívne výsledky na mužskú erekciu. Štúdia ukázala, že dopĺňanie L-arginínu je vhodné pre mužov s miernou až stredne závažnou erektilnou dysfunkciou.
Ďalšia štúdia zverejnená v časopise Journal of Sex and Marital Therapy, preukázala, že doplnky stravy s L-arginínom a pycnogenolom pomohli významnému počtu mužov vo veku 25 až 45 rokov, aby dosiahli normálnu erekciu. Liečba naviac nespôsobila žiadne nežiaduce účinky, ktoré sa objavujú bežne pri liečbe erektilnej dysfunkcie.
Účinnosť L-arginínu bola sledovaná aj v ďalšej štúdii s názvom „Effectiveness of oral L-arginine in first-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study”. V tejto štúdii vedci sledovali 32 pacientov v priemernom veku 51 rokov s erektilnou dysfunkciou. Liečba sa skladala z dvoch 17-denných chodov. Najprv pacienti užívali 1500 mg L-arginínu denne.
Po sedemdennej dobe sa pacienti vymenili a tí, ktorí pôvodne dostávali placebo, prešli na L-arginín a naopak. Päť pacientov (17 %) zaznamenalo významné zlepšenie ich erektilnej funkcie na konci L-arginínovej fázy a 6 pacientov (20 %) po období placeba.
17 pacientov (56 %) vykazovalo malé zlepšenie s L-arginínom a 13 (43 %) s placebom. U 8 pacientov (27 %) skupiny došlo buď k zmene skóre erektilnej dysfunkcie alebo dokonca k jej miernemu zhoršeniu.
Čo robiť, pokiaľ L-arginín neúčinkuje?
Ako ukazujú vyššie uvedené štúdie, nie je L-arginín vždy 100 % účinný. Na niektorých pacientov (vo vyššie uvedenej štúdii 27 %) neúčinkuje vôbec alebo len veľmi málo. L-arginín totiž nie je liekom na erektilnú dysfunkciu, len aminokyselinou, ktorá má na erekciu pozitívny vplyv. Rozhodne teda nie je možné k užívaniu L-arginínu pristupovať ako k liečbe erektilnej dysfunkcie.
Pokiaľ na vás L-arginín neúčinkuje, odporúčam navštíviť vášho lekára alebo sexuológa.
Riziká L-arginínu
Niektorými doplnkami stravy nie je možné predávkovať sa, avšak nie v prípade L-arginínu. Pokiaľ sa predávkujete L-arginínom, budú na vás čakať nepríjemné nežiaduce účinky, ako sú nevoľnosti, zvracanie, zvýšená početnosť oparov, podráždenie očí a nosnej sliznice. Preto vždy užívajte L-arginín podľa odporúčania vášho lekárnika a informácií na balení.
Nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vzácne objaviť, zahŕňajú bolesť brucha, nafukovanie, zvracanie, dnu, zápal dýchacích ciest, zhoršenie astmy a nízky krvný tlak.
L-arginín a alkohol
Keďže si telo bežne L-arginín získava z jedla, nemal by v spojení s alkoholom spôsobiť žiadne výraznejšie komplikácie. Opäť to ale neriskujte a rozhodne účelovo nemiešajte L-arginín spolu s alkoholom. Pokiaľ by sa u vás predsa len objavili nežiaduce účinky po požití L-arginínu spolu s alkoholom, vyhľadajte okamžite lekársku pomoc.
Pre koho nie je L-arginín vhodný?
L-arginín nie je vhodný pre deti do 3 rokov, osoby náchylné na opary, onkologických pacientov, tehotné a dojčiace ženy. Rovnako sa užívanie L-arginínu neodporúča osobám s poruchou pečene alebo osobám so schizofréniou. L-arginín rozhodne nie je určený ako náhrada pestrej stravy, a preto ho neužívajte namiesto klasického jedla.
L-arginín a sex
L-arginín podporuje síce sexuálne funkcie u mužov, ale rozhodne nejde o Viagru alebo na druhej strane o účinnú antikoncepčnú metódu. L-arginín je len doplnkom stravy, nikdy liekom alebo liečivým prostriedkom.
L-arginín a tehotenstvo
L-arginín rozhodne nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. zároveň nejde o žiadny druh antikoncepcie. Ak sa teda chcete vyhnúť nechcenému počatiu, použite niektorú z overených foriem antikoncepcie, ako je napríklad kondóm.
L-arginín bez predpisu
Všetky doplnky stravy s L-arginínom sú voľne predajné, teda bez nutnosti lekárskeho predpisu. Vždy však užívajte také prípravky presne podľa návodu na obale. L-arginínom je možné sa predávkovať a taký stav potom so sebou prináša nepríjemné vedľajšie účinky. Preto to s L-arginínom nikdy nepreháňajte.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PROBLÉMOCH S EREKCIOU A METÓDACH ZLEPŠENIA