Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Čo by ste mal vedieť o účinkoch oxidu dusnatého a má užívanie zmysel?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Oxid dusnatý je zlúčenina v tele, ktorá spôsobuje rozšírenie krvných ciev a stimuluje uvoľňovanie určitých hormónov, ako je inzulín a rastový hormón.

Doplnky obsahujúce oxid dusnatý predstavujú kategóriu produktov, ktorá zahŕňa L-citrulín a L-arginín. Vedci vykonali veľké množstvo klinických testov doplnkov s oxidom dusnatým a ich efektivity, často s nejednoznačnými výsledkami.

Tento článok skúma, ako oxid dusnatý funguje v tele a niektoré z uvádzaných zdravotných výhod a rizík suplementácie oxidom dusnatým.

oxid dusnatý

 

Ako suplementy účinkujú v tele?

Dva z najznámejších doplnkov oxidu dusnatého sú L-arginín a L-citrulín.

L-arginín je aminokyselina alebo proteínová stavebná jednotka, ktorá sa prirodzene nachádza v červenom mäse, mliečnych výrobkoch, hydine a rybách. Výrobcovia ho vyrábajú v laboratóriách vo forme piluliek, prášku alebo krému.

L-citrulín je tiež aminokyselina nachádzajúca sa v mäse, orechoch, strukovinách a vodovom melóne. L-citrulín je tiež možné vyrobiť v laboratóriu a balíčkovať ho ako pilulky alebo prášok.

Podľa článku v Magazíne výživy skonzumuje človek bez doplnku oxidu dusnatého obyčajne okolo 5 gramov L-arginínu denne.

Niektorí vedci tvrdia, že oxid dusnatý uvoľňuje a rozširuje cievy. Niektoré lieky, ako je napr. Viagra, využívajú cestu oxidu dusnatého s cieľom podpory rozšírenia krvných ciev a zlepšenia prekrvenia penisu, aby došlo k zlepšeniu erekcie.

Mnoho ľudí verí, že užívanie suplementov oxidu dusnatého zlepší prekrvenie celého tela a dôjde tak k zlepšeniu športových výkonov, podpore hojenia, zlepšenia srdcového zdravia a získaniu ďalších potenciálnych benefitov.

Aj napriek tomu, že užívanie doplnkov oxidu dusnatého ponúka veľa potenciálnych výhod, pre podporu tohto tvrdenia nie je dostatok výskumov.

BEZPEČNÝ TIP: 

Pre podporu tvorby oxidu dusnatého je možné využiť kanadské tobolky Vimax.

Do 2 dní sú u vás. Užívajte dlhodobo.

tablety vimax na erekciu

 

Výskum pozitívnych účinkov

Tu sú niektoré vedecké tvrdenia ohľadom pozitívnych účinkov suplementácie oxidom dusnatým:

 

Zlepšuje zdravie srdca

Podľa článku publikovaného v magazíne Biochemické a biofyzikálne výskumné správy ponúkajú doplnky oxidu dusnatého niekoľko možných účinkov zlepšujúcich stav srdca.

Medzi ne patrí zníženie stuhlosti ciev, zníženie krvného tlaku a zlepšenie prietoku krvi krčnou tepnou.

Je však potrebné podotknúť, že vedci pri skúmaní týchto účinkov študovali zvieratá, nie človeka.

 

Podpora cvičenia a regenerácia

Vedci sa domnievajú, že užívanie suplementov oxidu dusnatého môže podporiť dodávku kyslíku do svalov. To by potenciálne mohlo zlepšiť športový výkon a znížiť bolesti po cvičení.

Podľa článku publikovaného v Športovej medicíne bolo v štúdiách preukázané, že užívanie suplementov oxidu dusnatého môže lepšiť schopnosť znášať cvičenia. To však môže platiť iba pre tých, ktorí necvičia pravidelne alebo cvičia iba v primeranej miere.

Výskum nepreukázal, že doplnky oxidu dusnatého môžu pomôcť vrcholovým športovcom. Štúdie boli vykonané u mladých mužov, takže nie je jasné, ako môžu doplnky oxidu dusnatého ovplyvňovať starších jedincov a ženy.

 

Zmiernenie erektilnej dysfunkcie

Pretože oxid dusnatý zlepšuje celkové prekrvenie, vykonali vedci vyšetrenie s cieľom zistenia, či by oxid dusnatý mohol pomôcť zlepšiť prietok krvi u ľudí s erektilnou dysfunkciou (ED).

Podľa článku v magazíne Future Science OA preukázali niektoré štúdie, že užívanie doplnkov oxidu dusnatého môže znížiť ED u jedincov trpiacich miernou alebo strednou formou ED.

 

Zníženie vysokého krvného tlaku v tehotenstve

Preeklampsia, čo je forma vysokého krvného tlaku, ktorá sa objavuje v priebehu tehotenstva, môže byť nebezpečná pre matku aj dieťa.

Štúdia z roku 2005 v Európskom magazíne klinických vyšetrovaní zistila, že tehotné ženy, ktoré užívali L-arginínové suplementy dlhšie časové obdobie, mali nižší krvný tlak v porovnaní so ženami, ktoré L-arginín, nebrali.

Aj napriek tomu, že vedci musia vykonať ďalší výskum, sú výsledky vyšetrovania sľubné pre ženy, ktoré sa v tehotenstve stretávajú s vysokým krvným tlakom.

 

Budúci výskum

Toto sú len niektoré príklady rozsiahlejších štúdií, ktoré skúmali účinnosť oxidu dusnatého.

Neexistujú však žiadne štúdie, ktoré by stanovovali, aké množstvo doplnkov oxidu dusnatého by bolo potrebné užívať, aby sa dosiahli rovnaké výsledky, ako u účastníkov štúdie.

 

Informácie o ďalších prínosoch

Ľudia užívajú oxid dusnatý z rôznych dôvodov, z ktorých mnohé nie sú vedecky podložené.

Medzi niektoré z hlásených prínosov užívania suplementov oxidu dusnatého patrí:

  • podpora straty hmotnosti
  • zlepšenie pľúcnych funkcií u pacientov s cystickou fibrózou
  • liečba výškovej choroby
  • podpora uzdravenia po vážnej traume alebo zranení
  • prevencia nachladnutia
  • zníženie vedľajších účinkov straty pamäti
  • hojenie diabetických vredov na nohách

Väčšina z týchto prínosov je nepodložená v zmysle, že ľudia síce nahlásili zlepšenia, ale pre jeho potvrdenie neexistuje žiadna vedecká štúdia.

 

Riziká a negatívne účinky

Užívanie doplnkov stravy nespôsobuje u väčšiny ľudí žiadne vedľajšie účinky. Pokiaľ sa niektoré vedľajšie účinky objavia, sú väčšinou mierne a môže medzi ne patriť:

Niektorí ľudia by však nemali užívať suplementy oxidu dusnatého z dôvodu rizika vedľajších účinkov. Medzi nich patria ľudia s:

  • Cirhózou: Ľudia s cirhózou alebo tvrdnutím pečene by mali užívať doplnky oxidu dusnatého s opatrnosťou tak, aby nedošlo k zhoršeniu stavu pečene.
  • Nedostatkom guanidinoacetát methyltransferázy: Ide o vzácnu dedičnú poruchu, kedy osoba trpí nedostatkom enzýmu, ktorý premieňa arginín na kreatín, ktorý je odpadovým produktom. Výsledkom je, že ľudia s týmto nedostatkom by nemali užívať doplnky oxidu dusnatého.
  • Nízky krvný tlak: Pokiaľ už človek trpí nízkym krvným tlakom, nemal by užívať doplnky oxidu dusnatého z dôvodu rizika ešte väčšieho zníženia krvného tlaku. Odporúčanie lekárov býva, aby ktokoľvek, kto užíva suplementy oxidu dusnatého, s tým prestal pred plánovanou operáciou.

Lekári sa tiež obývajú zhoršenia určitých ťažkostí v dôsledku užívania doplnkov oxidu dusnatého. Medzi ne patrí ochorenie obličiek, herpes a obdobie po prekonanom infarkte.

Štúdia publikovaná v roku 2006 v JAMA zistila, že u ľudí užívajúcich L-arginín po prekonanom infarkte existuje vyššie riziko úmrtia, opakovaného infarktu a hospitalizácie, než u tých, ktorí L-arginín neužívajú.

Tento článok nepredkladá ucelený zoznam podmienok, kedy by ste suplementy oxidu dusnatého nemali užívať.

Suplementy sa môžu aj vzájomne rušiť s pôsobením iných liečiv, ako sú napr. lieky na cukrovku a vysoký krvný tlak.

Každý, kto zvažuje užívanie doplnkov oxidu dusnatého, by si mal najprv pohovoriť so svojím lekárom, aby sa uistil, že suplementy nebudú narúšať existujúci stav alebo že sa nebudú rušiť s ďalšou užívanou medikáciou.

SLOVO REDAKCIE:

Doplnky oxidu dusnatého sú k dispozícii po desiatky rokov, v dôsledku nedostatku vedeckých dôkazov pre podporu ich pozitívnych účinkov na ľudské zdravie ich však lekári nemusia bežne odporúčať.

Namiesto toho môže lekár odporučiť zmenu životného štýlu alebo medikáciu, ktorá je vedecky uznávaná ako efektívna.

Suplementy oxidu dusnatého väčšinou nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky, veľká časť ľudí ich tak môže vyskúšať. Je však potrebné sa uistiť, že nezhoršia aktuálny zdravotný stav.

Pred použitím suplementov oxidu dusnatého alebo akéhokoľvek iného doplnku by si mal každý najprv pohovoriť so svojím lekárom a uistiť sa, že ide o bezpečnú  zdravú voľbu.

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze