Spôsobuje diabetes erektílnu dysfunkciu? Výskum potvrdzuje, že áno
Erektilná dysfunkcia, nazývaná aj impotencia, je neschopnosť dosiahnuť erekciu a udržať si ju tak dlho, aby došlo k sexuálnemu styku.
Existuje mnoho príčin erektilnej dysfunkcie (ED), ktoré môžu byť fyzické, psychologické alebo obojaké. Jednou z najčastejších príčin ED je diabetes.
Štúdie uvádzajú, že u 35 až 75 % mužov s diabetom dôjde k rozvoju ED. Zároveň u nich nastane tendencia k rozvoju ED o 10 až 15 rokov skôr než je tomu u mužov bez diabetu.
Diabetes a erektilná dysfunkcia
Diabetes môže spôsobovať ED, pretože poškodzuje prekrvenie penisu a nervy, ktoré kontrolujú erekciu.
Keď sa muž sexuálne vzruší, do krvného obehu sa uvoľní chemická látka nazývaná oxid dusnatý. Oxid dusnatý povie tepnám a svalom v penise, aby sa uvolnili, čo dovoľuje, aby do penisu prúdilo väčšie množstvo krvi. Tým sa dosahuje erekcia.
Muži s diabetom zápasia s premenlivými hladinami cukru v krvi, a to najmä vtedy, ak stav nie je dobre zvládnutý.
Keď sa hladina cukru v krvi príliš zvýši, produkuje sa menej oxidu dusnatého. To znamená, že prekrvenie penisu bude nedostatočné na vznik a udržanie si erekcie.
Nízka hladina oxidu dusnatého je u ľudí s diabetom častá.
TIP: Pokiaľ lekár nerozhodne inak, aj pri ochorení diabetom môžete erekcii prospieť kanadským Vimaxom pre dlhodobú podporu.
Príčiny erektilnej dysfunkcie
Nižšie sú uvedené niektoré z ďalších možných príčin ED:
- obezita, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol
- hormonálne problémy, akými je napr. nízka hladina testosterónu
- psychologické problémy vrátane stresu, úzkosti a depresie
- fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a užívanie nelegálnych látok
- niektoré druhy liekov, akými sú napríklad lieky na vysoký krvný tlak či depresiu
Zranenia panvového dna či operácia prostaty, čriev a močového mechúra môžu spôsobiť poškodenie nervov napojených na penis. Toto nervové poškodenie môže viesť k ED.
Vyšetrenie, testy a diagnóza
Vo väčšine prípadov vykoná lekár s cieľom diagnostikovania ED niektorý z nasledujúcich testov:
- Krvné testy na kontrolu zvýšenej hladiny cukru, čo môže indikovať diabetes.
- Hormonálne testy s cieľom zmerania hladiny testosterónu a ďalších hormónov.
- Testy nervového systému, akými sú testy krvného tlaku a potu, ktoré môžu vylúčiť poškodenie srdca, krvných ciev a potných žliaz.
- Analýza testov moču na otestovanie hladiny cukru v moči, čo môže indikovať diabetes.
- Fyziologické vyšetrenie genitálií a nervových reflexov v nohách a v penise.
- História pacienta, ktorá napomôže určiť, prečo a za akých okolností vznikajú problémy s erekciou.
- Dotazník sexuálneho zdravia (SHIM), ktorý pomáha zistiť prítomnosť a závažnosť ED.
- Injekcia s liečivom do penisu s cieľom kontroly krvného zásobenia penisu.
Tipy pre zdravší životný štýl
V súčasnosti je erektilná dysfunkcia vzniknutá v dôsledku cukrovky omnoho lepšie pochopená. Správne kontrolovaný diabetes môže znížiť riziko vzniku ED.
Ďalšie preventívne opatrenia, ako je nefajčenie a menšie požívanie alkoholu môžu rovnako pri znižovaní rizika rozvoja ED výrazne pomôcť.
Medzi ďalšie zmeny životného štýlu môžu patriť:
- Zdravá strava a cvičenie: Štúdie naznačujú, že muži, ktorí zmenili svoj spôsob stravovania v zmysle zníženia obsahu nasýtených tukov a zvýšenia vlákniny a zároveň každý týždeň vykonávali miernu fyzickú aktivitu, boli schopní zlepšiť stav ED bez nutnosti užívania liekov na predpis.
- Zníženie hmotnosti: Niektoré štúdie ukazujú, že dokonca aj malá strata hmotnosti môže zlepšiť schopnosť erekcie a sexuálnej túžby u mužov s cukrovkou. Pri tých, ktorí znížili svoju hmotnosť, sa zvýšila hladina testosterónu a krvného toku, čo vyústilo v kvalitnejšiu erekciu.
- Redukcia stresu: ED môže vyvolať stres a napätie vo vzťahu. V tomto prípade môže byť nápomocné poradenstvo a to aj v prípade, že príčina ED je fyziologická. Ľudia s ED by sa mali pokúsiť nájsť si nejaký čas na relaxáciu a v noci sa pokúsiť o kvalitný spánok.
Nová štúdia tiež naznačuje, že doplnky stravy s aminokyselinami nazývanými l-arginín a l-citrulín môžu zlepšiť schopnosť erekcie.
Tieto aminokyseliny sú známe pre svoju schopnosť zvýšiť produkciu oxidu dusnatého, ktorý zvyšuje prekrvenie penisu.
Ako sme už spomínali vyššie, nízka hladina oxidu dusnatého je často prítomná u mužov trpiacich na cukrovku.
Metódy liečby erektilnej dysfunkcie počas diabetu
Liečba ED často závisí od príčiny vzniku. K dispozícii je široké spektrum možností liečby. To platí tak pre mužov s diabetom, ako aj pre tých, ktorí trpia ED z iných príčin.
Lekári môžu zmeniť akúkoľvek predpisovanú medikáciu, ktorá by mohla viesť k vzniku ED.
Najčastejšou metódou liečby sú perorálne tablety. Ukázalo sa, že u mnohých mužov s cukrovkou fungujú dobre a obnovujú sexuálnu funkčnosť.
Na liečbu ED sa používajú určité inhibítory nazývané PDE-5.
4 najčastejšie predpisované lieky sú:
- sildenafil (Viagra)
- vardenafil (Levitra)
- tadalafil (Cialis)
- avanafil (Spedra)
Tieto lieky môžu vyvolať erekciu tým, že zvýšia prekrvenie penisu. Aby bolo ich pôsobenie efektívne, je nutná sexuálna stimulácia.
Mali by sa brať 30 až 60 minút pred sexuálnym stykom.
Existuje niekoľko ďalších spôsobov liečby ED. Môže sem patriť:
- Hormonálna terapia: Substitučná liečba testosterónom sa odporúča u mužov s ED, ktorí vykazujú nízku hladinu testosterónu.
- Penilná injekčná terapia: Injekcia alprostasdilu (Caverjectu) aplikovaná priamo do penisu pred sexuálnym stykom je riešenie pre mužov, u ktorých perorálna metóda liečby nie je účinná. Hormonálne injekcie zlepšujú prekrvenie penisu a vyvolajú tak erekciu.
- Liečba vákuovou pumpou: Cez penis je umiestnená plastová trubička napojená na pumpu. Pumpa vypúšťa vzduch z trubičky, čo zvyšuje prekrvenie penisu. Na koreň penisu sa potom umiestni krúžok s cieľom udržania si erekcie počas sexuálneho styku.
- Penilné protézy: Toto riešenie sa zvažuje iba v prípade, že všetky ostatné metódy liečby zlyhali a vyžaduje sa tak závažnejšia operácia. Do penisu sa implantuje nafukovacie teleso, ktoré umožní erekciu.
- Psychologická podpora: Pokiaľ je erektilná dysfunkcia spôsobená psychologickými faktormi, ako je napríklad úzkosť či depresia, pacientovi môže pomôcť poradenstvo.
Dobre vyvážená strava, fyzické cvičenie a dobré zvládanie stresu sa ukázali dôležité v rovnakej miere aj pri liečbe diabetu.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PRÍČINÁCH, PREJAVOCH A LIEČBE EREKTÍLNEJ DYSFUNKCIE
Erektílna dysfunkcia – príčiny, prejavy, rýchla liečba |
Metódy liečby erektílnej dysfunkcie |
Diabetes spôsobuje erektílnu dysfunkciu |
Pomôžu s ED esenciálne oleje? |