Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Sex po 60 – čo vás v posteli čaká po šesťdesiatke a bude sex ešte možný?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Hovorí sa, že vek je len číslo a skutočný vek závisí od stavu mysle človeka. Možno to tak bolo za mlada, keď ste boli na vrchole síl a všetko bolo možné. Svet vám ležal pri nohách a vy ste boli plní energie.

Čo však dnes, keď sa číslovka predstavujúca váš vek preklopila cez 60? Ako to je so sexom v zrelom veku? Súložia vôbec ľudia po šesťdesiatke? Na čo by ste sa mali vo svojom milostnom živote pripraviť?

Sex po 60

Dlhoročné manželstvá obvykle fungujú aj vďaka uspokojivému sexu nie len po 60, ale aj neskôr.

 

Tak ide čas v živote každého z nás…

Keď ste mali dvadsať, mohli ste sa milovať od úsvitu do súmraku. Žiadna poloha pre vás nebola nedosiahnuteľná a milostné radovánky ste si mohli užívať prakticky kdekoľvek.

V tridsiatke už človek zmúdrel, založil rodinu a namiesto kvantity sexuálnych stykov sa zameral na ich kvalitu. V štyridsiatke bol človek na vrchole svojich síl. Sex si užíval stále dosýta a partnerský život ešte nestratil iskru.

Akonáhle sa váš vek prehupne cez päťdesiatku, viac a viac si uvedomujete pribúdajúce vrásky na čele, zdravotné problémy a rýchlo sa blížiaci odchod z práce do dôchodku.

Čas ubehne ako voda a naraz príde šesťdesiatka. Mystická číslica oddeľujúca aktívne pracujúcich a dôchodcov. Vek, ktorý odjakživa značí epochu prarodičov. Aj keď sú to len zažité predsudky, všetci tak nejak máme šesťdesiatku spojenú so starobou. Pritom to je ale len číslo.

 

Šesťdesiatkou život zďaleka nekončí

Neurčuje nič podstatné ani konečné. Šesťdesiatkou rozhodne život nekončí, a to ani ten sexuálny. Kedy môžeme začať so sexom, nám stanovuje zákon. Kedy s ním však skončíte, si určujete len vy. To znamená, že aj ľudia po šesťdesiatke bežne súložia.

Beverly Whipple, viceprezidentka Svetovej sexuologickej asociácie (World Association of Sexology), uvádza veci na pravú mieru:

„Normálne a úplne prirodzené túžby, ktoré nie sú s vekom nutne menšie, sú bohužiaľ u starších ľudí vnímané niekedy ako smiešne, neslušné a možno aj zvrhlé. Dúfam len, že mladšie generácie zaujmú k veci omnoho zdravší prístup, ktorý sa nakoniec premietne aj do kvality ich staroby.“

Vedci z chicágskej univerzity zistili, že vo veku medzi 65 a 74 rokov má sex 53 % ľudí, pri kategórii 75 až 85 rokov je to 26 %. 73 % mužov je navyše ešte aj v 70-ke potentných.

Ak sa premiestnime na slovenské lúky, podľa 774 respondentov z Čiech nad 60 rokov dokonca kvalita sexu s rastúcim vekom stúpa. Pre 88 % respondentov je sex dôležitou súčasťou vzťahu. Len 12 % by podľa tohto výskumu dokázalo byť vo vzťahu bez sexu.

ČÍTAJTE TIEŽ: Ako sa v dlhodobých vzťahoch vysporiadať s erektílnou dysfunkciou?

ako sa vysporiadať s erektílnou dysfunkciou vo vzťahu?

 

Milovanie a sex po šesťdesiatke

Pre niekoho je to najkrajšia epocha v živote.

Sexuologička Hana Fifková túto éru popisuje takto:

„Dostaví sa oslobodzujúce obdobie – manželia sú po rokoch bez rodičovských starostí, stále ešte fyzicky aj duševne silní, nehrozí otehotnenie ani vzťahové malichernosti. Tie už vedia riešiť. S veľkou a vzájomnou skúsenosťou a dispozíciou si pri milovaní prejavia všetko pekné, čo spolu za desiatky rokov zažili.“

Pre mnoho ľudí seniorské roky znamenajú dokonca väčšiu slobodu vo vyjadrovaní svojich sexuálnych snov a predstáv, ktoré nikdy predtým nezrealizovali. Štatistiky ukázali, že muži, ktorí majú aspoň dva orgazmy za týždeň, majú podstatne nižšie riziko úmrtia. Dokazuje to teda fakt, že sexuálne aktívni ľudia sú obvykle zdravší a žijú dlhšie.

Aj keď sa zmení tempo a frekvencia pohlavných stykov, sexuálna rozkoš nezmizne. Naopak sa môže ešte zdokonaliť, hovorí doktorka Judita Jansová z privátnej psychiatrickej ambulancie v Dubí. „Mnohé staršie páry, oslobodené od starostí o deti a strachu pred nechceným tehotenstvom, prežívajú skutočné sexuálne uspokojenie až v zrelom veku. Viac než na technickú stránku milovania sa sústreďujú na prežitie pocitu harmónie, vľúdnosti a vzájomného porozumenia.“

 

Sex po šesťdesiatke

Avšak, bohužiaľ, z pohľadu kvality sa samozrejme taký sex nemôže rovnať tým, ktoré ste zažívali za mlada. Častejšie sa u pánov po 60 objavujú problémy s erekciou a u dám zas problémy so zvlhčením vagíny.

Na to upozorňuje aj sexuológ Jaroslav Zvěřina:

„Musíme si uvedomiť, že s  vekom sa stále znižuje výskyt úplne zdravých ľudí. Poruchy erekcie sa u mužov nad 65 rokov vyskytujú až v 80 % prípadov. U mužov ďalej prevládajú problémy, ktoré súvisia s ochoreniami srdca, ciev a prostaty. U žien ide o bolesť pri styku spôsobenú suchou pošvou pri výpadku tvorby hormónov po prechode.“

Zároveň sa, samozrejme, priebežne s vekom mení aj chuť na sex. To vysvetlila aj Katarína Lomská Filasová z Centra zvyšovania psychickej odolnosti:

„Sexuálna túžba sa mení celý život – závisí od hladiny hormónu, ale aj od mnohých iných okolností.“

V každom veku je sex trocha iný. V mladosti je vášnivý a rýchly. V starobe zas rozvážny a prenikavý. Neznamená to ale, že by ste sa sexu po šesťdesiatke museli úplne vzdať.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Súlož – najpríjemnejšia cesta k zdraviu? Rozhodne áno. Aký vplyv má na nás sex?

 

Poruchy erekcie po šesťdesiatke

S akými najčastejšími poruchami erekcie sa muži po šesťdesiatke stretávajú? Bežné je, že sa mužovi penis na povel ihneď nepostaví. Rozhodne to ale nie je nič, čo by vám v sexe samotnom bránilo. Len je potrebné muža trochu dlhšie stimulovať či zvádzať.

Prípadne môžete vyskúšať lieky na lekársky predpis pre podporu erekcie. U 70 % mužov zaberá Viagra, u ostatných môžu lekári odporučiť vákuovú pumpu, injekcie do penisu, prípadne chirurgický implantát.

Citlivosť penisu sa postupne s rastúcim vekom znižuje, a preto je dôležité dbať na správnu životosprávu a fyzickú kondíciu, aby boli vaše končatiny dobre prekrvené, a to vrátane penisu. Výdrž šesťdesiatnika v posteli však môže byť rovnako omračujúca ako u tridsiatnika.

Dvadsiatnici a tridsiatnici priveľmi riešia, či sú dobrí a porovnávajú sa s ostatnými, hovorí psychologička Katarína Lomská Filasová. „U seniorov mizne tlak na to, ako často by mali súložiť, čo mnohým dvojiciam sexuálny život otravuje, pretože sa nemilujú podľa skutočných potrieb, ale preto, že by mali.“

Ako sa problémom s erekciou vyhnúť? Vyvážená strava, dostatok spánku, žiadny alkohol, cigarety ani drogy – to pomáha predchádzať poruchám erekcie. Zároveň sa udržujte v dobrej fyzickej kondícii, pravidelne cvičte, choďte do prírody a nezabudnite na odpočinok.

Telesný úpadok súvisiaci s pokračujúcim vekom, síce nemôžete zastaviť, no s trochou starostlivosti môžete tento proces veľmi spomaliť. Vďaka takémuto životnému štýlu vám bude stáť ešte niekoľko desiatok rokov. Tu nájde ďalšie tipy na liečbu erektilnej dysfunkcie.

 

Ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňujú sex po 60

To, aby si ľudia mohli až do pokročilého veku užívať milostný život, prirodzene predpokladá, aby boli zdravotne v kondícii a neboli obmedzovaní rôznymi telesnými handicapmi. Po šesťdesiatke sú, bohužiaľ, vo väčšej miere prítomné ochorenia, ktoré negatívne vplývajú na váš výkon v posteli.

Hovoríme o cukrovke, ischemickom ochorení srdca, krvnom tlaku, problémoch s kĺbmi, syndróme vyhorenia, andropauze, pooperačných stavoch, rakovine prostaty či o problémoch s pohybovým aparátom.

Napríklad u 12 % mužov sú poruchy erekcie prvým symptómom začínajúcej cukrovky. Veľkým problém je aj zväčšená prostata. Tá trápi až 75 % mužov po šesťdesiatke.

Aj keď vás vek v ničom nemusí obmedzovať, predsa len sa na vašom tele podpíše. A to môžete negatívne pocítiť aj počas milovania. Zníženie sexuálnej aktivity a strata chuti na sex totiž súvisia predovšetkým so zdravotnými problémami. Udržujte sa ale v dobrej fyzickej kondícii a erotika zostane bežnou súčasťou vášho života.

 

VIDEO: Sex po 60-ke

 

Ako na sex po šesťdesiatke?

Sexu po šesťdesiatke sa rozhodne nemusíte obávať. Je rovnako prirodzený pre šesťdesiatnikov ako pre dvadsaťročných. Posledný prieskum MUDr. Džamily Stehlíkové ukázal, že 87 % ženatých mužov a 89 % vydatých žien vo veku 60 – 64 rokov je stále sexuálne aktívnych.

Zaujímavé zároveň je, že 29 % mužov a 25 % žien aj vo veku nad 80 rokov býva stále sexuálne aktívnych. Je však potreba myslieť na to, že to pravdepodobne nebude také jednoduché, ako v osemnástich. Aby sex prinášal potešenie, je potrebné nájsť formy a spôsoby sexuálnej aktivity, ktoré vám vyhovujú. Zabudnite preto na náročné polohy z Kámasútry a skôr si vychutnávajte jeden druhého.

„K žiadnym podstatným zmenám v sexe u seniorov nedochádza, len niektoré veľmi akrobatické polohy sú obmedzené problémami žien a mužov s kĺbmi,“ uvádza sexuológ Jaroslav Zvěřina.

Nezabudnite si tiež zaobstarať zásobu lubrikačných gélov, aby pre vás sex nebol nepríjemný a frustrujúci.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Dôchodcovia a erekcia – čo všetko sa dá ešte zvládnuť?

 

Orálny sex po 60-ke

Výnimkou nie je ani orálne uspokojovanie. Aj keď je medzi seniormi najobľúbenejší klasický sex, môže byť aj vo vyššom veku orálny sex príjemným spestrením vášho milostného života. Pokiaľ vám táto praktika vyhovuje, prináša vám uspokojenie, nie je dôvod sa jej vzdávať.

Orálny sex nemusí značiť iba praktiku, kedy žena nasaje do hrdla celý partnerov úd a keď muž zaborí celú tvár do partnerkinho lona. Orálny sex môže značiť aj jemné láskanie a bozkávanie prirodzenia vášho partnera, ktoré ho tiež dokážu doviesť až k vyvrcholeniu.

Podľa výskumu Elišky Steklíkové, ktorý publikovala vo svojej diplomovej práci na Univerzitě Karlově, zostáva najviac preferovanou sexuálnou praktikou u seniorov vaginálna súlož, ku ktorej sa uchyľuje viac než 60 % respondentov. 46 % mužov však uviedlo, že s partnerkou praktizujú orálny sex. Pomerne neobľúbenou praktikou je na druhej strane análny styk, ktorý vykonáva iba 12 % mužov a 3 % žien.

Navyše vďaka najrôznejším príchutiam ovocných lubrikačných gélov, ktoré sú dnes bežne dostať, môže byť orálny sex veľmi príjemný pre obidvoch. Niektorí muži napríklad prosia svoju partnerku, aby pred orálnym sexom cmúľala mentolové cukríky.

 

Sex po šesťdesiatke a erotické pomôcky

Ani erotické pomôcky už nie sú u súčasných seniorov tabu.

„Dnešní seniori sa rozhodne vymykajú zažitým predstavám o pasívnych babičkách a dedkoch v hojdacích kreslách. Súčasní šesťdesiatnici si svoje dôchodcovské roky chcú užiť so všetkým, čo k tomu patrí – vrátane sexu. Nevyhýbajú sa tak ani návštevám sexshopov.

Napríklad k nám do predajne zavíta z celkového počtu nakupujúcich okolo 30 % ľudí nad 60 rokov. Muži majú záujem hlavne o podporné prostriedky, teda o tabletky na erekciu a podtlakové pumpy. Ženy zas majú v obľube všeobecne populárne vibrátory či venušine guľôčky, uviedol Adam Durčák zo sexshopu Ruzovyslon.cz.

Používania týchto pomôcok sa nemusíte báť. Pri ich kvalitnej hygiene sú úplne bezpečné a pre váš vzťah dokonca prínosné. Môžu totiž priniesť nový vietor do vašich sexuálnych plachiet.

 

Sex žien po 60

Doteraz bola reč skôr o mužoch. U mužov je totiž sexuálna aktivita väčšinou častejšia. Avšak ani ženy po šesťdesiatke nezaostávajú. Aj tie si rady vo vyššom veku doprajú sexuálne aktivity.

„Vyšší záujem je tradične u mužov, avšak ani u žien nebýva neprítomný. Ženy si v porovnaní s mužmi omnoho častejšie sťažujú na nedostatok vhodných partnerov,vysvetľuje sexuológ Jaroslav Zvěřina.

Podľa výskumu centra Elpida pre časopis Vital má zo 195 respondentov v dôchodkovom veku pravidelný sexuálny styk 21 % z nich. Ďalších 14 % rozkoš síce neprežíva, ale chceli by.

Tak, ako u mužov, aj u žien sa častejšie objavujú tradičné sexuálne problémy, ktoré môžu pohlavný styk vo vyššom veku sťažovať. Hovoríme o horšej vzrušivosti dám, prípadne o zlom zvlhčení vagíny. U žien sa totiž po 35. roku postupne znižuje hladina estrogénu, pričom k veľmi razantnému prepadu dochádza po menopauze. Pošvová sliznica je následne suchšia, menej elastická a zhoršuje sa prekrvenie pohlavných orgánov, čo má za následok menšiu vzrušivosť a slabší orgazmus.

Dnes už ale nejde o nič neriešiteľné. Existujú najrôznejšie lubrikačné gély či prípadne špeciálne doplnky stravy, ktoré pomáhajú dámam tento problém vyriešiť. Ani ženy sa teda nemusia sexu na dôchodku vzdať.

Potvrdzuje to aj výskum univerzity v Manchestri. Podľa neho má 54 % mužov a 31 % žien po sedemdesiatke pravidelne sex aspoň dvakrát mesačne. Dôležitú rolu podľa odborníkov zohráva aj pravidelnosť sexu. U aktívnejších žien sa totiž darí držať vyrovnanejšiu hladinu estrogénu než u tých, ktoré abstinujú.

 

Najlepší sex po šesťdesiatke

Podľa väčšiny ľudí je sex po šesťdesiatke tým najlepším.

Som v tretej fáze života a nikdy som nezažila lepší sex,hovorí osemdesiatročná herečka Jane Fondová.

Jedným z najrozšírenejších mýtov o starnutí je, že uspokojujúci a príjemný sexuálny život po 60-ke je nemožný. Nenechajte sa zmýliť. Aj tento mýtus je už dávno vyvrátený.

Keď sme mladí, máme tendenciu spájať všetky naše vzťahy hlavne so sexom. Pravdou však je, že mnoho seniorov si užíva zdravý sexuálny život až do svojich zlatých rokov. Vďaka obrovskému pokroku v oblasti medicíny spolu s vylepšenou výživou a zdravotnou starostlivosťou ľudia žijú dlhšie, a to nie len duševne a fyzicky, ale aj sexuálne.

Sexuálny život sa tak stal neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia a pohody každého človeka. Nevzdávajte sa teda vlastného sexuálneho života len preto, že ste prekročili prah šesťdesiatky. Spoločná partnerská intimita môže byť silná bez ohľadu na váš vek.

Psychologička zoznamky eDarling Salama Marine uzatvára celé naše rozprávanie:

„Ľudia si pri pomyslení na sexualitu starších ľudí cítia väčšinou nepríjemne. Tá totiž nemá s reprodukciou nič spoločné, ale ide skôr o lásku a sexuálne naplnenie. V spoločnosti, ktorá býva často spájaná s ideálom mladosti, zabúdame, že sexuálne pokušenia a túžby nepoznajú vekové hranice.“

AK SA LEN PRIPRAVUJETE NA SVOJU 50-ku, prečítajte si, ako to pravdepodobne bude so sexom vyzerať.

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze