Uplatnite svoju, 30% Black Friday zľavu Vybrať produkt

Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Príznaky neplodnosti u muža a ženy: Čo sledovať a ako postupovať, pokiaľ sa potvrdí?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Príznaky a prejavy neplodnosti nie sú nijak neobvyklé, a bohužiaľ dnes plodnosť raketovo klesá. To, či sú muži alebo ženy neplodní, sa nedá nijak jednoducho zistiť svojpomocne a nemožno preto hádzať vinu na nikoho z páru, pokiaľ sa obaja nenechajú lekársky vyšetriť. Presne táto nejasnosť je pre ľudí stresujúca, pretože nevedia, kto je vlastne „na vine“ tomu, že pár nemôže počať dieťa.

Neplodnosť teda bežne postihuje ako mužov, tak ženy. Podľa hrubých štatistík je neplodnosť z jednej tretiny na strane mužov a z druhej tretiny na strane žien. Tretia tretina môže byť kombináciou oboch skupín, ďalších dôvodov a dokonca aj neznámych príčin. O to dôležitejšie je zájsť na vyšetrenie plodnosti, inak bude pár tápať.

Článok vám poradí, aké znaky má mužská a ženská neplodnosť a kedy je vhodná doba zájsť za lekárom.

UPOZORŇUJEME, že článok vymenúva najčastejšie príčiny neplodnosti. V žiadnom prípade článok nevnímajte ako prevenciu či náhradu za vyšetrenie. Príčinu je potrebné presne pomenovať, aby lekár vyvodil adekvátnu liečbu.

príčiny neplodnosti u muža a ženy

 

Príznaky neplodnosti u muža

Zvlášť mužov upozorňujeme, že byť neplodný dnes nie je nič ojedinelé. Pokiaľ sa vám dlhú dobu nedarí ženu oplodniť, ale na vyšetrenie chodí iba ona sama a vy nie, je čas nechať sa vyšetriť na spermiograme. Ten sleduje a posudzuje, či sú spermie živé, zdravé a dostatočne pohyblivé pre dosiahnutie a oplodnenie vajíčka.

Až na základe vyšetrenia je možné prehlásiť, že je problém v partnerke.

 

Základné zdravotné príčiny

Okrem získaných alebo zdedených chorôb muži neplodnosti prispievajú aj svojím nezdravým životným štýlom. K neplodnosti preukázateľne vedú:

  • starnutie a vysoký vek, s ktorými prichádzajú bežné choroby spôsobujúce neplodnosť
  • fajčenie tabaku, tabakových náhrad, moderných vaporizérov a liquidov, ale tiež marihuany, žutie a šňupanie tabaku
  • časté pitie alkoholu a alkoholizmus
  • dlhodobý stres
  • zlá strava a nedostatok pohybu

 

Hormonálna nerovnováha

Hormóny v tele riadia všetky procesy vrátane tvorby spermií. Majú teda vplyv aj na plodnosť a neplodnosť. Hlavným mužským hormónom je testosterón a produkujú ho semenníky.

Aby semenníky fungovali správne a produkovali ako testosterón, tak zdravé spermie, potrebujú dostatok luteinizačného hormónu a folikustimulačného hormónu.

Tieto dôležité hormóny produkuje hypofýza (drobná žľaza uprostred hlavy), takže aj problémy alebo choroby hypofýzy môžu stáť za neplodnosťou.

TIP NA DOPLNOK STRAVY PRE PODPORU PLODNOSTI:

Kanadské toboľky Vimax vyživujú semenníky, ktoré tak môžu produkovať viac kvalitných spermií. Rastlinné zloženie zároveň stimuluje prirodzenú tvorbu testosterónu a navodzuje tak hormonálnu rovnováhu.

tablety vimax na erekci

Kliknite a pozrite sa na všetky účinky. Objednaný Vimax vám diskrétne doručíme do 2 dní.

 

Erektílna dysfunkcia

Ide o stav, kedy muž nedokáže získať alebo udržať erekciu potrebnú pre vniknutie penisu do pošvy. Dysfunkciu spôsobujú hormonálne zmeny, duševné alebo fyzické faktory.

Pokiaľ sa ED prejaví naplno, je problém dostať penis do pošvy a tým je pre spermie nemožné dosiahnuť vajíčko.

 

Problémy s ejakuláciou alebo znížená kvalita ejakulátu

Plodný muž se nezaobíde bez zdravých semenníkov, ktoré produkujú zdravé a silné spermie. Ejakulácia bez problémov za pevnej erekcie je nevyhnutná, aby sa kvalitné spermie dostali až k vajíčku a oplodnili ho.

Problémy s plodnosťou môžu preukazovať zmenšené semenníky, príliš tuhé a boľavé semenníky. Ďalej potom znížený objem ejakulátu alebo číry ejakulát, v ktorom sa spermie nenachádzajú.

Tieto problémy môžu mať rôzne príčiny a muž by mal navštíviť andrológa alebo sexuológa, aby ejakulát preskúmal.

Problémy s ejakuláciou môžu spôsobiť aj zápaly prostaty alebo močových ciest, ktoré spôsobujú bakteriálne či vírusové infekcie. Vtedy stav zhodnotí urológ.

 

Obezita

Podľa výskumu mnohé štúdie spájajú mužskú neplodnosť s obezitou alebo dlhodobou nadváhou. Obezita ohrozuje celkové mužské zdravie a zvyšuje riziko vzniku ďalších komplikácií, ktoré mužov oberajú o plodnosť. Obezita má vplyv aj na kvalitu a množstvo spermií a sexuálne funkcie.

 

Príznaky neplodnosti u ženy

Niektoré príznaky sú také, že ženu ani nenapadne predpokladať, že môžu súvisieť práve s neplodnosťou. Tu vzniká problém získať adekvátnu lekársku starostlivosť, pretože ženy tieto problémy nie vždy riadne nahlasujú a tým pomoc odďaľujú.

AKO POZNÁM, ŽE MÁM REÁLNY PROBLÉM OTEHOTNIEŤ?

Hlavným znakom je to, že žena neotehotnie ani po opakovaných pokusoch za určitú dobu. Lekár môže usúdiť, že je žena neplodná, pokiaľ sa o dieťa neúspešne snaží rok. Je to ale potrebné skúšať a snažiť sa o oplodnenie behom každého sexu, ktorý by mal byť čo najčastejší.

Ženy staršie 35 rokov môžu byť neplodné, pokiaľ sa im nepodarilo otehotnieť ani po pol roku pokusov.

Samozrejme je dôležité a žiaduce, aby sa nechal vyšetriť aj partner. Stav a kvalitu spermií zistí vyšetrenie na spermiograme.

 

Základné zdravotné príčiny

Choroby a úrazy môžu mať vplyv na ženskú neplodnosť:

  • poškodenie alebo choroby vaječníkov a vajcovodov
  • predčasný nástup menopauzy
  • syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
  • endometrióza
  • niektoré druhy rakoviny a niektoré liečebné metódy

 

Bolesť behom sexu

Tieto bolesti sa nazývajú tiež dyspareunia a môžu byť prejavom zdravotných komplikácií, ktoré ovplyvňujú alebo blokujú ženskú plodnosť. Bežnou príčinou sú rôzne infekcie, endometrióza alebo fibroidy (nádory maternice).

DYSPAREUNIA sú nepríjemné stavy behom súlože. Vtedy pohyb penisu v pošve vyvoláva nepríjemné až bolestivé pocity.

 

Dlhá, náročná a bolestivá menštruácia

Niektoré ženy majú menštruáciu bez vážnych komplikácií, pre iné je bohužiaľ veľmi náročná. Ženy pociťujú kŕče a bolesti, silné krvácanie, menštruácia môže byť nepravidelná a podobne.

Ženy s problematickou menštruáciou môžu mať príznaky podobné endometrióze. To je nežiaduci stav, kedy sa tkanivo maternice dostane inam do tela. Endometrióza patrí medzi rizikové faktory neplodnosti.

Endometrióza sa prejavuje:

  • dlhodobá bolesť v oblasti panvy behom menštruácie aj mimo ňu
  • bolesť behom súlože
  • bolesti chrbta
  • únava a vyčerpanie
  • žalúdočná nevoľnosť
  • nepravidelná menštruácia
  • problémy s močením a stolicou, bolestivé vyprázdňovanie

 

Zmeny farby menštruačnej krvi

Sledujte, či nie je krv príliš tmavá, alebo naopak príliš bledá. Pokiaľ áno, zjavne niečo nie je v poriadku. Menštruačná krv je na začiatku menštruácie jasne červená a postupom času tmavne. Pokiaľ na začiatku menštruácie prechádza stará, a teda silno tmavá krv, môže sa jednať o príznak endometriózy. Tu je vždy vhodné hlásiť sa u gynekológa.

 

Nepravidelná menštruácia

Menštruačný cyklus, jeho dĺžka a pocity, ktoré ho sprevádzajú, sa u každej ženy mierne líši. Rovnako tak sa mení v priebehu celého života a tak je to prirodzené. Väčšina žien má menštruačný cyklus pravidelný a doba medzi cyklami je vždy približne rovnaká.

Oneskorená, nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia už môže k neplodnosti prispievať. Obvykle to znamená, že žena nemá pravidelnú ovuláciu. Ovulácia označuje moment uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníku.

Nepravidelnú ovuláciu môže spôsobovať syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), nadváha a obezita alebo problémy so štítnou žľazou, ktoré spôsobujú hormonálnu nerovnováhu. Aj nepravidelná menštruácia je dôvodom k diskusii s gynekológom.

 

Zmeny hormonálnej hladiny a hormonálna nerovnováha

Zmeny v hladinách hormónov v krvi na sebe žena síce pocíti, ale nemusí vedieť, čo presne za komplikáciami stojí. Nedostatok alebo nadbytok špecifických hormónov ovplyvňuje mnohé aspekty od správania a nálady po fungovanie telesných mechanizmov.

Sledujte preto, či ste v krátkej dobe nespozorovala:

  • náhly rast váhy bez zjavnej príčiny
  • zhoršenie pleti a rýchly vznik akné
  • studené končatiny aj pri pobyte v teple
  • znížené libido alebo nezáujem o sex
  • rast typicky mužského ochlpenia, najčastejšie fúzy
  • rednutie a vypadávanie vlasov
  • boľavé prsia a výtoky z nich

Pre zistenie hormonálnej hladiny je potrebný odber krvi. Iba lekár dokáže vykonať rozbor, ktorý zistí presné množstvá.

 

Nadváha až obezita

Štúdia dokazuje, že obezita negatívne ovplyvňuje ženské reprodukčné zdravie a schopnosť otehotnieť. Obézne ženy majú bohužiaľ nižšie šance na otehotnenie, a zároveň u nich hrozí vyššie riziko problémového tehotenstva než u žien bez nadváhy.

 

Kedy kvôli neplodnosti zájsť za lekárom?

Zamyslite sa, či na sebe pociťujete niektoré problémy alebo priamo choroby. Podľa ich typu a závažnosti vyhľadajte najskôr lekára, ktorý danú chorobu lieči.

Pokiaľ zatiaľ neviete, či ste neplodní, choďte na vyšetrenie plodnosti. Vyšetrenie odporúčame každému, kto sa síce snaží, ale nedarí sa mu otehotnieť dlhšie než rok, alebo dlhšie než pol roka v prípade ľudí nad 35 rokov.

Niekedy je možné plodnosť podporiť zmenou životného štýlu k lepšiemu. Pokiaľ to nepomôže, je potrebné zistiť základnú príčinu a cielene ju liečiť.

A hlavne nezúfajte, pokiaľ lekár zistí neplodnosť. Existujú metódy, ako sa dá plodnosť opäť vrátiť naspäť, ale je dôležité neplno dodržiavať odporúčania lekára, ktorý pozná presnú príčinu neplodnosti.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako bezpečne a zdravo oplodniť ženu? Myslite hlavne na zdravé a silné spermie.

ako oplodniť ženu?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze