Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

MACA PERUÁNSKA – podrobný profil rastliny s účinkom na podporu erekcie

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

V podrobnom profile macy peruánskej zistíte:

  • aká je história užívania macy peruánskej,
  • ako presne vám môže maca peruánska zlepšiť sexuálny život,
  • aký vplyv má maca peruánska na erekciu či erektilnú dysfunkciu,
  • aké je odporúčané dávkovanie macy peruánskej,
  • nežiadúce účinky macy peruánskej a kto by ho nemal užívať.

maca peruánska

 

Maca peruánska – prírodná bylinná viagra vás „popostrčí“ v posteli

Problémy s erekciou majú muži už od nepamäti. Nejde o problém iba posledných rokov. Kedysi však ľudia nemali k dispozícii vedecké poznatky a pokročilú farmakológiu v dnešnej podobe. A tak hľadali pomoc v prírode a najmä v rastlinách.

Vďaka tomu už viac ako 6 000 rokov poznáme rastlinu s názvom maca (žerucha) peruánska, latinsky Lepidium meyenii, ktorú na zlepšenie sexuality užívali už starí Inkovia. Radí sa tak medzi najstaršie a najdlhšie pestované rastliny na svete.

Nie je síce žiadnym liekom, iba obyčajnou rastlinou, no aj tak dokáže podporiť chuť na sex, tónizovať mužské libido a pozitívne ovplyvniť mužskú erekciu. Ako môže maca peruánska pomôcť práve vám? Na to sa zameriame v nasledovných riadkoch.

 

Čo je to maca peruánska?

Maca peruánska (Lepidium meyenii) je rastlina rastúca najmä v juhoamerických Andách vo výškach od 3 000 až po 4 500 m. n. m. Je veľmi odolná a dokáže prežiť aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach.

Svojím vzhľadom pripomína slovenskú reďkovku. Môže mať rôzne farby, od bielej, cez čiernu až po červenú. Čierna maca vykazuje najlepšie výsledky v oblasti spermatogenézy, pamäte a únavy, kým červená maca je odroda, ktorá dokáže spomaliť zväčšovanie prostaty a stimuluje mužské libido.

Maca peruánska okrem iného znižuje hladinu glukózy v krvi, znižuje krvný tlak a zlepšuje celkové zdravie človeka. Vždy však pamätajte na to, že ide iba o rastlinu, nie liek či liečivo.

Koreň macy peruánskej obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky a minerály, ako je fosfor, meď, draslík, vápnik, železo, zinok a mnohé ďalšie prospešné látky. V mace sa ďalej nachádzajú dôležité antioxidanty, glukosinoláty, steroly, mastné kyseliny (macaeno) a ich amidy (macamides), alkaloidy (lepidilinas, macaridina) a polyfenoly.

 

História užívania macy peruánskej

Maca peruánska sa užíva už viac ako 6 000 rokov. Ako prví ju začali užívať starí Inkovia, ktorí okamžite objavili jej pozitívny vplyv na ľudskú sexualitu. Pretože bolo rozmnožovanie v dobe pred 6 000 rokmi veľmi dôležité, podávali starí Inkovia macu peruánsku už malým deťom, aby u nich zvýšili plodnosť a sexuálnu túžbu.

Navyše macu možno jednoducho uchovať na dlhé mesiace. Sušený koreň macy peruánskej môžete uchovávať dokonca až sedem rokov. To bolo pre vtedajších obyvateľov Ánd ďalšie významné plus.

 

Užívánie macy peruánskej

Macu peruánsku môže užívať prakticky ktokoľvek. Starí Inkovia ju podávali všetkým generáciám. V súčasnosti sa uvádza, že nie je vhodná pre deti do 15 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorí sú alergickí na niektorú z jej zložiek. To je však iba z dôvodov prevencie. Teoreticky ale môže užívať macu peruánsku každý.

Skôr sa maca jedla v sušenej aj surovej podobe, dnes už sa ale častejšie stretnete s práškom z macy peruánskej, prípadne s tabletkami obsahujúcimi extrakt z tejto rastliny. Tieto tabletky sú buď čistým extraktom macy, alebo ide o nejaké namiešané zmesi s extraktmi z iných rastlín a s ďalšími prospešnými látkami.

Ak ste si zaobstarali macu peruánsku v podobe prášku, najjednoduchšie je 2 až 5 kávových lyžičiek rozmiešať či rozmixovať v mlieku, jogurte alebo v šťave. Pokiaľ ste si ale kúpili tabletky s extraktom z macy peruánskej, užívajte ich tak, ako ste bežne zvyknutý, podľa priloženého návodu. Zapite ich následne dostatočným množstvom vody.

maca peruánska by sa mala správne užívať spolu s jedlom, nikdy nie na lačno. Preto si ju môžete pridávať aj priamo do jedla. Na internete nájdete mnoho receptov s macou peruánskou.

 

Správné dávkovanie macy peruánskej

Štandardné dávkovanie macy peruánskej by malo byť v množstve 1 500 – 3 000 mg denne. To je maximálne množstvo prášku zo sušeného koreňa macy  peruánskej na jeden deň.

Avšak záleží od obsahu daného prášku. Pokiaľ užívate namiešanú zmes macy peruánskej s extraktmi z ďalších rastlín, môže byť samozrejme celkové skonzumované množstvo danej zmesi vyššie. Nikdy by ste však nemali prekročiť hranicu 3 000 mg čistej macy peruánskej. Vždy sa riaďte podľa návodu na obale.

V tabletkách obsahujúcich extrakt z macy peruánskej ju nájdete v rôznom množstve. Najčastejšie tabletky a doplnky stravy obsahujú okolo 500 mg výťažku z macy peruánskej.

 

Účinky macy peruánskej potvrdené vedcami

To, či maca peruánska skutočne prináša takéto benefity, ktorým verili starí Inkovia, študovali odborníci a vedci. Macu peruánsku preverili v rade odborných štúdií.

Prvá štúdia z roku 2002 s názvom „Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men” sledovala účinky macy peruánskej na sexuálne túžby u dospelých zdravých mužov.

Do štúdie boli vybratí muži vo veku od 21 do 56 rokov. Tí po dobu 12 týždňov užívali 1 500 mg či 3 000 mg macy peruánskej, prípadne placebo. Zvýšenie sexuálnej túžby bolo u pacientov, ktorí užívali macu peruánsku, spozorované už po 8 týždňoch liečby. Logistická regresná analýza nakoniec preukázala, že macaperuánska mala pozitívny účinok na sexuálnu túžbu u všetkých sledovaných mužov.

Rovnaký účinok sledovali odborníci aj u žien v štúdii z roku 2008 s názvom „Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content”. Aj ženy po skončení tejto štúdie hlásili zlepšenie svojej sexuálnej túžby.

Účinok macy peruánskej na sexuálny apetít bol sledovaný aj u skúsených športovcov. Dvojito zaslepená štúdia sledovala po dobu dvoch až štyroch týždňov vytrvalostných športovcov, ktorí užívali extrakt z macy peruánskej. Najprv užívali 2 g extraktu z tejto rastliny. Po dvoch týždňoch všetci hlásili zlepšenie svojho libida.

U zdravých mužov sa maca prejavila ako skvelý prostriedok na podporu sexuálneho libida. Ako sa ale správa maca peruánska u mužov, ktorí už majú istú formu erektilnej dysfunkcie? Na to sa zamerala štúdia „Subjective effects of Lepidium meyenii (Maca) extract on well-being and sexual performances in patients with mild erectile dysfunction: a randomised, double-blind clinical trial”, ktorá sledovala mužov s miernou erektilnou dysfunkciou.

Odborníci sledovali počas 6 mesiacov mužov vo veku od 30 do 44 rokov, ktorí trpeli miernou formou erektilnej dysfunkcie a už teda mali problémy so svojou sexualitou. Všetci po užívaní macy peruánskej zhodne hlásili zlepšenie sexuálnych funkcií. Fyzické a sociálne pohodlie sa u týchto mužov zlepšilo najviac.

Na záver bola v roku 2011 zverejnená rozsiahla štúdia Gustava F. Gonzalesa sledujúca všetky účinky macy peruánskej na človeka s názvom Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands”.

Táto štúdia priniesla okrem základných informácií o mace aj údaje o dôležitých účinkoch na sexualitu mužov. Maca peruánska je podľa Gustava F. Gonzalesa účinný energizér, dokáže posilniť plodnosť, má významný vplyv na sexuálny apetít, dokáže zvýšiť sebavedomie v posteli a celkovo zintenzívniť milostné chvíle s vašou partnerkou.

 

Čo robiť, ak maca peruánska neúčinkuje?

Riadnym spôsobom užívate extrakt z macy peruánskej či doplnok stravy obsahujúci extrakt z tejto rastliny, no nič sa nedeje? Užívate macu už niekoľko týždňov, no stále na sebe nepozorujete žiadne zmeny ani zlepšenia? V tom prípade bude problém asi niekde inde.

Maca peruánska totiž nie je liek, ktorý by vyliečil erektilnú dysfunkciu či napríklad problémy so zväčšenou prostatou. Je to iba rastlinka obsahujúca najrôznejšie vitamíny a minerály, ktoré pozitívne vplývajú na mužské libido a sexuálne funkcie.

Ak teda maca peruánska u vás neúčinkuje, môžu mať vaše problémy v posteli svoju príčinu niekde úplne inde. Preto neváhajte kontaktovať svojho lekára alebo sexuológa a zverte sa mu s problémami.

 

Urologička MUDr. Markéta Matějková hovorí:

„Dnešná doba je uponáhľaná a každý by chcel všetko hneď. Lenže vznik problémov určitú dobu trval. Nemôžu teda čakať, že sa všetko zmení rýchlo.

Navyše prípravky z bylinných preparátov býva nutné užívať dlhšiu dobu, aby sa mohli prejaviť ich priaznivé účinky. Veľa záleží na tom, ako ľudia dodržiavajú predpísaný režim užívania.

Pri vážnych zdravotných problémoch ho dodržiavajú dôslednejšie. Majú totiž motív. Aj preto sa môžu objaviť nečakané zlepšenia ich stavu. Určite sa však neobjavia pri každom. Navrhujem ľuďom si tiež upraviť jedálniček.

Aj to však musí byť rozumné, postupné a pozvolné. Inak ide o zbytočný šok a záťaž na organizmus. Ľudia musia pochopiť, že všetko chce svoj čas.“

 

Riziká užívania macy peruánskej

Maca peruánska je pre väčšinu ľudí úplne bezpečná. Väčšinou jej užívanie neprináša žiadne nežiadúce účinky. Problém môže vyvolať iba u ľudí, ktorí sú alergickí na niektorú z jej zložiek. Ak ju navyše užívate v odporúčanom množstve, ktoré je uvedené vždy na obale či na krabičke daného balenia, nemôže sa vám nič stať.

Maca peruánska sa však neodporúča užívať deťom do 15 rokov, tehotným ani dojčiacim ženám. Tieto osoby by sa mali užívaniu macy peruánskej radšej vyhnúť.

 

Maca peruánska a alkohol

Aj keď sa nikde nedočítate, že by maca peruánska bola v kombinácii s alkoholom nebezpečná, radšej vám toto spojenie neodporúčam. Vedci zatiaľ nikdy nesledovali vplyv macy a alkoholu na ľudský organizmus, no predsa už len samotné užívanie alkoholu je trocha chúlostivé a pre človek náročné.

Preto už len z dôvodu prevencie macu spoločne s alkoholom neužívajte. V prípade akýchkoľvek komplikácií po užití extraktu z macy peruánskej okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Pre koho nie je maca peruánska vhodná?

Macu peruánsku môže užívať prakticky ktokoľvek. Nie je vhodná pre deti do 15 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorí sú alergickí na niektorú z jej zložiek.

 

Maca peruánska a sex

Maca peruánska nie je v žiadnom prípade liek ani antikoncepčný prostriedok. Preto vždy dbajte na bezpečnosť pohlavného styku.

Zároveň od macy neočakávajte rovnaké výsledky ako po užití Viagry či inej oficiálnej formy inhibítorov fosfodiesterázy typu 5. Maca peruánska vám rozhodne nevyvolá reakciu na povel. Priaznivo pôsobí iba na sexuálnu túžbu, podporuje udržanie erekcie a celkovo prospieva k zdravému sexuálnemu životu muža.

V žiadnom prípade ale nevylieči erektilnú dysfunkciu ani iné problémy v posteli. Preto na to pri užívaní macy nezabúdajte.

 

Maca peruánska a tehotenstvo

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, maca peruánska nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Nie je to z dôvodu, že by bola nejakým spôsobom nebezpečná, ale ešte zatiaľ neboli vykonané žiadne odborné štúdie, ktoré by bezprostredné ohrozenie bábätka či samotnej matky vylúčili. Preto z dôvodov prevencie pred prípadnými problémami by tehotná alebo dojčiaca žena nemala macu peruánsku užívať.

 

Maca peruánska bez predpisu

Všetky doplnky stravy aj sušené zmesi s extraktom zo macy peruánskej sú voľnopredajné, teda dostupné bez lekárskeho predpisu. Stačí navštíviť najbližšiu lekáreň alebo akýkoľvek e-shop. MAcu si môže kúpiť každý bez obmedzení.

Len si dajte pozor, aby bola maca peruánska skutočne kvalitná a v čo najväčšej koncentrácii. Najúčinnejší je extrakt z koreňa macy peruánskej. Pomôcť vám však môžu aj recenzie samotných užívateľov, prípadne skúsenosti vášho lekárnika.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROBLÉMOCH S EREKCIOU A METÓDACH ZLEPŠENIA

Ako konečne vybrať účinný a bezpečný doplnok na erekciu, ktorý pomôže?
Steroidy oslabia vašu erekciu, celý organizmus aj plodnosť
Dôchodcovia a erekcia – čo všetko sa dá ešte stihnúť?
Cukrovka a erekcia – rozlúčia sa diabetici so sexom?
Lieky, generiká a doplnky na erekciu – hlavné rozdiely
Poruchy erekcie 1. časť – mierne, ale nedostatočné stoporenie penisu
Podpora erekcie, 2. časť – 25 príčin oslabenia erekcie a mäknutia penisu

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze