Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Zvýšenie testosterónu – lieky, bylinky a 6 okamžitých zmien životosprávy

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Testosterón je najdôležitejším mužským pohlavným hormónom. Preto, keď ho máte v tele málo, má to na človeka veľmi zlé následky.

Muž v takúto chvíľu slabne, stráca životnú energiu, znižuje sa mu svalová hmota, znižuje sa jeho sexuálne libido, zhoršuje sa erekcia, trpí depresiami, úzkosťami či výkyvmi nálad.

  • Dá sa nízka hladina testosterónu nejakým spôsobom zvýšiť?
  • Ako môžete vy sám zvýšiť hladinu testosterónu v tele a ako vám môže pomôcť lekár?
  • Existujú nejaké voľne dostupné doplnky stravy na zvýšenie testosterónu alebo je nevyhnutné staviť iba na lieky na lekársky predpis?

Na to všetko sa pozrieme práve dnes.

zvýšenie testosterónu

 

Spôsob zvýšenia hladiny testosterónu u mužov

Testosterón je steroidný hormón, ktorý vzniká v semenníkoch. Ovplyvňuje rad dôležitých fyzických aj psychických procesov.

Zvyšuje rast svalovej hmoty, zrýchľuje regeneráciu svalstva, má vplyv aj na vývoj mozgu, správanie a psychiku, stimuluje bojovnosť, odvahu, chuť riskovať a rad ďalších mužských vlastností. Robí z mužov alfasamcov.

Bohužiaľ v priebehu života alebo v dôsledku nejakého problému či ochorenia môže hladina testosterónu v mužskom tele poklesnúť.

Správne by sa mala hladina testosterónu pohybovať v rozmedzí od 265 do 916 ng/dl. Lenže niekedy môže poklesnúť aj pod túto úroveň, ktorá sa už rovná hladine testosterónu v ženskom tele.

A to potom prináša rad problémov.

Pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, Csc. vymenúva charakteristické prejavy úbytku testosterónu v mužskom tele:

Typický pacient s nedostatkom testosterónu si v ordinácii sexuológa sťažuje na poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšími príznakmi nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita (obvod pásu nad 102 cm), epizodické potenie, návaly tepla, nespavosť ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou.

Významný nedostatok testosterónu zároveň vedie k neplodnosti.

Preto existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako môžete hladinu testosterónu vo svojom tele navýšiť. Všetky si už za malý moment popíšeme. Všetky tieto možnosti majú jediný cieľ – zvýšiť hladinu testosterónu v tele.

 

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Medzi tri najzákladnejšie spôsoby nárastu hladiny testosterónu v mužskom tele sa radí medikamentózna liečba, teda liečba liekmi, zvýšenie testosterónu pomocou doplnkov stravy, teda voľnopredajných prípravkov na prírodnej báze, a zmenou životného štýlu, teda úpravou svojich návykov, ktoré vám hladinu testosterónu znižujú.

To sú tri základné spôsoby, ktorými môžete svoju hladinu testosterónu, či už mierne, alebo veľmi významne navýšiť. Záleží od závažnosti vašich problémov a na odporúčaní vášho lekára.

Napríklad len mierny deficit testosterónu v tele nebudú lekári riešiť hneď nasadením substitučnej liečby testosterónom.

Naopak významný pokles hladiny testosterónu v tele nebudú doktori tónizovať nasadením doplnkov stravy, ktoré majú len mierny účinok.

Vždy teda záleží na vašom konkrétnom prípade a vašich problémoch.

TIP: 

Kanadské bylinné tobolky Vimax okrem posilnenia erekcie optimalizujú produkciu vlastného testosterónu. 

Odporúčame aspoň 3-mesiace užívania. 

tablety vimax na erekciu

 

Lieky na zvýšenie hladiny testosterónu v tele

Teraz sa už ale presunieme ku konkrétnym možnostiam riešenia nízkej hladiny testosterónu v tele. Na prvom mieste tu máme zvýšenie hladiny testosterónu v tele pomocou liekov, teda prípravkov na lekársky predpis.

Ide o silné liečivá, ktorými sa umelo zvyšuje hladina testosterónu v tele.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primár Urologické kliniky VFN a 1. LF UK popisuje liečbu testosterónom takto:

Moderné liečebné postupy liečby nedostatku testosterónu sú založené na pravidelnom dodávaní chýbajúceho hormónu.

To je možné orálne – formou tabletiek, injekčne alebo aplikáciou gélu na kožu.“

Testosterón sa v takomto prípade pacientovi podáva buď v injekčnej, gélovej, alebo v tabletovej forme. Liečba testosterónom spočíva v doplnenia vopred individuálne stanovenej dávky testosterónu do tela muža.

Tým sa hladina testosterónu vyrovná na optimálnu hodnotu a muž prestane vykazovať typické príznaky pre nízku hladinu testosterónu v tele.

Cieľom liečby testosterónom je podľa MUDr. Otakara Štanca:

  1. zlepšenie symptómov nedostatku testosterónu s minimom nežiadúcich účinkov,
  2. nastavenie a udržanie stabilných hladín biologicky dostupného testosterónu a jeho metabolitov (dihydrotestosterónu a estradiolu).

MUDr. Otakar Štanc uvádza vo svojej odbornej publikácii:

Hormonálna substitúcia sa zahajuje preto, aby sme predišli vývoju patologických zmien z nedostatku androgénov.

Neexistuje presne definovaný dolný limit normy hladiny testosterónu a rôzne prejavy hypogonadizmu sa prejavujú až pri poklese testosterónu pod určitou špecifickou hodnotu.

Začiatok substitúcie testosterónom a jeho dávkovanie by sa teda malo riadiť nie len laboratórnymi hodnotami, ale predovšetkým klinickými prejavmi.

 

Tabletky na zvýšenie hladiny testosterónu

Medzi najobľúbenejšie formy zvyšovania hladiny testosterónu patria tabletky. Je to totiž tá najpohodlnejšia forma substitúcie, aká v dnešnej dobe existuje.

Muž iba užije tabletku v určenom množstve a má to vybavené. Bohužiaľ na druhej strane testosterónové tablety nie sú také efektívne, ako napríklad injekčná hormonálna terapia.

Medzi v Česku registrované testosterónové tabletky sa radí Methyltestosteron, Undestor, Clomiphene Citral a Cyclofenil.

V prípade liečby tabletkami je vhodné toto dávkovanie:

  • Methyltestosteron – 3 až 8 tabletiek za deň.
  • Undestor – 3 až 4 tobolky za deň počas prvých 2 až 3 týždňov. Potom dávka klesá na 1 až 3 tobolky denne.
  • Clomiphene Citral – 50 až 100 mg účinnej látky po dobu 5 dní s následným znižovaním dávky. Nakoniec sa prípravok úplne vysadí po dobe 10 až 14 dní.
  • Cyclofenil – 100 až 200 mg za deň po dobu 4 až 6 týždňov.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Testosterónové tabletky – kto ich smie užívať a komu ich, bohužiaľ, nepredpíšu?

testosterónové tablety

 

Injekčná liečba nízkej hladiny testosterónu

Aj keď sú tabletky veľmi obľúbené a jednoduché na užívanie, nie sú také účinné, ako injekčná liečba nízkej hladiny testosterónu. Tá je navyše v Česku úplne hradená poisťovňami.

Medzi v Česku najvyužívanejšie testosterónové injekcie patria Sustanon a Nebido.

V prípade injekcií väčšinou stačí jedna injekcia raz za tri týždne.

Steroidy podporia erekciu, no znížia testosterón a libido, zmenšia semenníky a urobia vás neplodnými.

 

Testosterónový gél na zvýšenie testosterónu

V neposlednom rade nízku hladinu testosterónu v tele možno liečiť pomocou testosterónového gélu. Ten je pre pacientov asi najatraktívnejšou možnosťou, pretože, ako si asi dokážete predstaviť, nedochádza k žiadnemu nepríjemnému vpichu injekcie, teda je to úplne bez bolesti.

Bohužiaľ nie je liečba testosterónovým gélom vôbec hradená poisťovňami, a preto za túto možnosť zaplatíte približne 800 Kč.

Gél sa aplikuje priamo na pokožku a necháva sa tam nejakú dobu pôsobiť. Medzi v Česku obľúbený a často užívaný testosterónový gél patrí Androgel. Jeden gram tohto gélu obsahuje 16,2 mg testosterónu. Odporúčaná denná dávka je množstvo gélu vydané dvomi stlačeniami pumpy, čo zodpovedá 40,5 mg testosterónu. Denná dávka avšak nesmie presiahnuť štyri stlačenia pumpy alebo inak povedaných 81 mg testosterónu.

Terapia testosterónom zlepšuje sexuálne libido, funguje aj u starších mužov

 

Aplikácia testosterónového gélu

Gél sa aplikuje každý deň v rovnakú dobu, a to najlepšie ráno. Aplikáciu si muž vykonáva sám na čistú, suchú, zdravú pokožku na hornú časť pravej a ľavej ruky a ramena.

Gél sa jednoducho jemne rozotrie na pokožku v tenkej vrstve. Gél nie je nutné vtierať priamo do pokožky.

Pred oblečením je potrebné gél po dobu 3 až 5 minút nechať preschnúť. Po aplikácii si ruky poriadne umyte mydlom a vodou, aby vám zvyšky gélu nezostali na rukách.

Gél naopak neaplikujte na oblasť genitálu, pretože obsahuje vysoké množstvo alkoholu, čo by mohlo spôsobiť lokálne podráždenie.

 

Zvýšenie testosterónu pomocou konvenčnej liečby – záver

To boli teda základné spôsoby zvýšenia hladiny testosterónu v tele, ktoré vám môže odporučiť a predpísať iba váš lekár.

K týmto možnostiam sa normálne bez predošlej návštevy lekára nedostanete.

Zároveň si s týmito prostriedkami sám nikdy nezahrávajte, pretože neodborná manipulácia s týmito silnými prípravkami na zvýšenie hladiny testosterónu môže viesť k závažným zdravotným problémom.

Preto vždy pred liečbou nízkej hladiny testosterónu navštívte svojho ošetrujúceho lekára a poraďte sa s ním o vhodných možnostiach liečby a správnom dávkovaní.

 

Bylinky na zvýšenie testosterónu

Alebo prirodzený nárast hladiny testosterónu u mužov.

Teraz prejdeme k prírodným možnostiam zvýšenia hladiny testosterónu v tele. Hladinu tohto základného mužského hormónu totiž môžete navýšiť a tonizovať prirodzenejšou cestou, než iba liekmi na lekársky predpis.

Sú nimi najrôznejšie bylinky a rastlinky, ktoré prirodzenou cestou zvyšujú hladinu testosterónu v tele. Avšak nečakajte žiadne abnormálne navýšenie.

Úprava hladiny testosterónu v tele pomocou bylín je veľmi prirodzenou cestou, kedy hladinu tohto hormónu v tele skôr len tonizujete a mierne stabilizujete, než aby ste zvyšovali hladinu testosterónu napríklad o niekoľko ng. To funguje len pri vyššie spomínaných liečivách.

Aké konkrétne bylinky teda zvyšujú hladinu testosterónu v tele?

 

Rastliny, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu:

To sú všetko bylinky a rastlinky, ktoré veľmi prirodzene a nenásilne upravujú hladinu testosterónu v tele a udržiavajú ju v normále.

TIP: 

Kanadský Vimax obsahujú silné dávky ženšenu, kotvičníka a senovky na silnú podporu tvorby testosterónu.

tablety vimax na erekciu

 

Odborné štúdie potvrdzujúce účinok bylín na hladinu testosterónu

Teraz sa vám to možno zdá ako úplný nezmysel. Ako môžu obyčajné rastliny navýšiť hladinu testosterónu v tele?

Avšak nenechajte sa zmiasť. Skutočne to niektoré rastliny dokážu. Potvrdili to aj mnohé vedecké štúdie, ktoré tieto rastliny študovali.

Napríklad štúdia z roku 2012 sledovala vplyv kotvičníka zemného na hladiny testosterónu v tele u mužov vo veku 14 až 60 rokov.

Štúdia trvala od 2 do 90 dní a medzi účastníkmi boli zdraví ľudia aj osoby s intímnymi problémami. Vedci zistili, že výťažok z kotvičníka zemného zvyšuje hladinu testosterónu v tele až o 16 %.

Podľa týchto štúdií stačí užívať extrakt kotvičníka zemného každý deň a mužom sa vďaka tomu zvýši ich libido, spevní sa erekcia, zvýši sa sebavedomie a celkovo sa zlepší ich intímny život.

Pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. dopĺňa:

Kotvičník zemný je u mužov populárny, používaný v atraktívnej viere ako výživový doplnok zlepšujúci sexuálne zdravie.

Pokiaľ muž nemá krvnými testami a komplexným vyšetrením preukázaný nedostatok testosterónu či iné závažné ochorenia, no napriek tomu sa cíti unavený, bez vitality, bez energie, je možné užiť bez poradenia sa s lekárom doplnok stravy s kotvičníkom zemným na posilnenie organizmu, na zvýšenie energie, sily a celkovú tonizáciu organizmu.

Avšak pozor, kotvičník nie je určený na liečbu nedostatku testosterónu, potencie či plodnosti, nie je to liek, nemá farmakologický účinok.

prášok z kotvičníku

Kotvičník zemný – prášok zo sušenej rastliny

 

Presunieme sa k ďalšej účinnej bylinke, a to k mace peruánskej.

Jej pozitívny vplyv na hladinu testosterónu bol odhalený v roku 2011, kedy bola zverejnená rozsiahla štúdia Gustava F. Gonzalesa sledujúca všetky účinky macy peruánskej na človeka s názvom „Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands“.

Táto štúdia priniesla okrem základných informácií o mace aj dôležité účinky na sexualitu mužov.

Maca peruánska je podľa Gustava F. Gonzalesa účinný energizér, dokáže posilniť plodnosť, tonizuje hladinu testosterónu v krvi, má významný pozitívny vplyv na sexuálny apetít, dokáže zvýšiť sebavedomie v posteli a celkovo zintenzívniť milostné chvíle s vašou partnerkou.

zvetseni penisu maca

Maca peruánska – hľuza

 

Odborným štúdiám neunikla ani rastlina s názvom senovka grécka. Jej účinok na mužskú sexualitu, a najmä na hladinu mužských hormónov, bol sledovaný v štúdii s názvom „Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation“.

V rámci tejto štúdie bolo sledovaných celkom 60 zdravých mužov vo veku 25 až 52 rokov bez erektilnej dysfunkcie.

Títo muži teda nemali žiadne sexuálne problémy, iba chceli tonizovať a trocha podporiť svoj sexuálny výkon.

Týmto mužom bol podávaný doplnok stravy s obsahom 600 mg senovky gréckej denne počas 6 týždňov. Po skončení tejto doby muži vypovedali, že sa im výrazne zlepšil sexuálny život aj spokojnosť s ich milostným životom.

Vedci uzavreli túto štúdiu s výsledkom, že senovka grécka má pozitívny účinok na fyziologické aspekty libida a môže prispievať k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v tele.

senovka grécka

Senovka grécka – kvetya listy

 

Rastliny a ich účinok na hladinu testosterónu v tele

Je však nutné pripomenúť, že aj keď je tento pozitívny účinok najrôznejších bylín a rastlín potvrdený aj vedeckými prácami a lekármi, stále sa nemôže ani zďaleka rovnať účinku, aký prinášajú lieky a liečivá na lekársky predpis, ktoré sme spomínali hneď na začiatku tohto článku.

Bylinky v tomto ohľade pôsobia skôr len veľmi jemne a tonizačne, než aby skutočne niečo vyriešili a vyliečili.

Pokiaľ teda máte výrazný deficit testosterónu v tele, najskôr vám tieto rastliny príliš nepomôžu. Preto v takúto chvíľu neskúšajte žiadne, a to ani tie lepšie rastliny, a navštívte svojho praktického lekára.

Bylinky a rastliny sú skvelou voľbou len pre tých mužov, ktorí majú drobný nedostatok testosterónu a skôr chcú hladinu tohto hormónu tonizovať a udržať na optimálnej úrovni.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Zásadné rozdiely medzi liekmi na erekciu a doplnkami stravy.

 

Zmena životného štýlu na zvýšenie hladiny testosterónu

Na záver je ale nutné zmieniť aj zmenu životného štýlu. Aby ste totiž mali nie len testosterónu, ale celkovo všetkých hormónov v tele dostatočné a zdravé množstvo, mali by ste žiť zdravo a striedmo.

Rozhodne vám k správnej hladine hormónov nepomôže ani alkohol, ani návykové látky. Tým všetkým si skôr hladinu hormónov znižujete.

 

Dostatok spánku

Na prvom mieste v zdravom životnom štýle stojí jednoznačne dostatok spánku. Ako súvisí spánok s hladinou testosterónu?

Testosterón sa totiž v mužskom tele tvorí práve hlavne v noci a počas včasných ranných hodín vo fáze hlbšieho spánku.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM vysvetľuje:

Testosterón sa totiž najviac tvorí v noci a v skorých ranných hodinách vo fázy hlbšieho spánku.

Preto jeho nedostatok ohrozuje okrem iných workoholikov a mužov v strese, ktorým mozog aj v noci pracuje na plné obrátky.

Pokiaľ teda máte spánku nedostatok, dlho do noci vysedávate pri televízore či počítači a dlhodobo sa poriadne nevyspíte, môže sa hladina testosterónu vo vašom tele postupne znižovať.

Preto si doprajte každý deň dostatok spánku, a to ideálne 7 až 8 hodín denne.

 

Zdravá hmotnosť

Lenže spánkom to rozhodne nekončí. Ani obezite správnej hladine testosterónu nepomáha. Práve naopak.

Príliš vysoké percento telesného tuku totiž znižuje prirodzenú hladinu testosterónu v tele, a to až o 40 %. Preto je dôležité udržiavať si správnu hmotnosť.

Tú poznáte veľmi jednoducho podľa svojho BMI. Vypočítajte si svoj BMI, teda index telesnej hmotnosti, a snažte sa jeho hodnotu udržať medzi 21 a 28, čo označuje optimálnu hmotnosť.

 

Pestrý jedálniček

So zdravým životným štýlom sa spája aj pestrý a vyvážený jedálniček. A nemyslí sa tým len pestrá škála potravín, medzi ktorými vedie ovocie a zelenina.

Je potrebné mať v jedálničku aj dostatok strukovín, orechov, rýb či rôznych druhov mäsa.

Všetky tieto potraviny spolu napomáhajú správnej hladine testosterónu v tele.

Zlý jedálniček zložený z nadmerného množstva tukov a cukrov, najmä z bieleho pečiva, postupne znižuje hladinu testosterónu, čo ešte spoločne s obezitou a nedostatkom spánku už môže znamenať skutočný problém.

 

Pravidelný pohyb

Nie je to však také jednoduché, aké sa môže na prvý pohľad zdať. Optimálnu hladinu testosterónu vám iba tieto tri rady neudržia. Je nutné k tomu pridať aj dostatočný a hlavne pravidelný pohyb.

Hýbte sa, hýbte sa, hýbte sa. To je tá najsilnejšia esencia na udržanie správnej hladiny testosterónu v tele.

A je jedno, aký pohyb zvolíte. Či už to bude posilňovňa, cyklistika, prípadne plávanie, akýkoľvek pohyb je lepší než žiadny. Preto sa toho nebojte a smelo do toho.

 

Obmedzenie alkoholu

Okrem toho je ale dôležité obmedziť aj konzumáciu alkoholu. Výskumníci totiž potvrdili, že aj alkohol má negatívny vplyv na hladinu testosterónu.

Nielenže častá konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje produkciu nového testosterónu, ale podľa aktuálnych poznatkov môže pitie alkoholu zapríčiniť aj poškodzovanie tých molekúl testosterónu, ktoré sa už v krvnom obehu nachádzajú.

Preto ako ďalší krok obmedzte nadmernú konzumáciu alkoholu.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Zdravým životným štýlom k zdravej erekcii (MANUÁL). Čo a ako presne robiť?

zdravý život, zdravá erekcia

 

Nulová tolerancia omamných látok

Rovnako je tomu aj v prípade omamných látok. Či sa už bavíme o pomerne v našej spoločnosti tolerovanej marihuane, či o tvrdších kalibroch, žiadna omamná látka vám hladinu testosterónu v tele nezvýši. Práve naopak.

Preto sa aj užívaniu týchto látok radšej úplne vyhýbajte a namiesto toho nájdite záľubu v nejakej pohybovej aktivite.

Všetky tieto body zhrňuje uznávaná sexuologička-andrologička MUDr. Taťána Šrámková, Csc.:

Hladina mužského pohlavného hormónu testosterónu od 35. roku veku klesá každý rok o 0,4 %.

Tzv. syndróm nedostatku testosterónu je významný u mužov nad 40 rokov a predstavuje veľký zdravotný problém, pretože na základe vzťahu nízkych hladín testosterónu a diabetu, srdcovo-cievnych ochorení a osteoporózy vedie k zníženiu dĺžky a kvality života.

Veľmi vám pomôže životospráva: dostatok pohybu  a normálna hmotnosť, u obéznych úbytok na váhe vedie k zvýšeniu hladiny testosterónu.

 

Čo na zvýšenie testosterónu?

Teraz už teda viete, čo pôsobí pozitívne na zvýšenie testosterónu v mužskom tele.

V rýchlosti to sú lieky na lekársky predpis, určité bylinky a zmena životného štýlu.

To sú tri základné spôsoby, ako môžete zvýšiť hladinu testosterónu v tele.

 

SLOVO REDAKCIE:

Kým sa však pustíte do bezhlavého navyšovania hladiny testosterónu v tele, najprv sa nechajte odborne vyšetriť, či to vôbec potrebujete.

Únava či zlá nálada nemusí zrovna prameniť z nízkej hladiny testosterónu. Skrátka môžete byť prepracovaný, alebo sa vám práve niečo nepodarilo. To ale ešte neznamená, že máte nízku hladinu testosterónu, ktorú musíte dopĺňať pomocou liekov.

Preto úplne na začiatku vyhľadajte lekársku pomoc a poraďte sa s odborníkom. Neodborná manipulácia s hormónmi totiž môže viesť k riziku ochorenia srdca a ciev, prostaty, obezity či cukrovky.

Akákoľvek liečba testosterónom preto musí byť vždy vedená odborníkom, teda lekárom. Radšej sa preto obráťte na svojho praktického lekára, andrológa či urológa.

 

Ďalšie články o potrebe dostatočnej hladiny testosterónu v krvi a metódy jeho zvýšenia

Testosterónové injekcie dokážu zruinovať erekciu a poškodiť zdravie
Testosterónové tablety ako rýchla posila mužnosti
Doplnenie testosterónu – 12 krokov k spoľahlivej mužnosti
TESTOSTERÓN – podrobný profil účinnej látky na erekciu

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze