TESTOSTERÓN – podrobný profil účinnej látky na erekciu
V podrobnom profile testosterónu zistíte:
- aká je história liečby testosterónom;
- ako presne vám môže testosterón zlepšiť sexuálny život;
- aký vplyv má testosterón na erekciu či erektilnú dysfunkciu;
- aké je odporúčané dávkovanie testosterónu;
- nežiaduce účinky testosterónu a kto by ho nemal užívať.
Testosterón vyrieši slabnúcu mužnosť
Testosterón – hormón, ktorý sa bežne nachádza v mužskom tele. Testosterón je steroidný hormón, ktorý sa považuje za hlavný androgén. Existujú tri formy testosterónu – albumín, globulín a voľný testosterón.
U mužov sa syntetizuje Leydigovými bunkami semenníkov, inak povedané vzniká v semenníkoch. Jeho vznik a produkcia sa riadi luteinizačným hormónom (LH), ktorý sa produkuje z cholesterolu.
Testosterón ovplyvňuje v mužskom tele rad dôležitých fyzických aj psychických pochodov. Zvyšuje napríklad rast svalovej hmoty, teda aj silu svalov a zrýchľuje ich regeneráciu. Preto sa napríklad v športe považuje za nedovolený doping. Má vplyv aj na vývoj mozgu, správanie a psychiku vôbec.
Stimuluje u mužov bojovnosť, odvahu, chuť riskovať a rad ďalších charakteristických mužských vlastností. Testosterón rovnako významne pôsobí na centrálnu nervovú sústavu a poznávacie funkcie.
Sexuológ MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol popisuje:
Produkcia testosterónu sa mení v závislosti od veku muža. Najviac testosterónu majú mladí muži vo veku dvadsaťpäť až tridsať rokov. Po tridsiatke jeho produkcia začne klesať zhruba o jedno percento za rok. Štatistiky ukazujú, že približne dvadsať percent mužov okolo päťdesiatky sa stretáva s nedostatkom tohto hormónu. Skúsenosti z ordinácií naznačujú, že sa s nedostatkom tohto hormónu stále častejšie stretávajú aj muži mladší ako päťdesiat rokov.
To teda znamená, že ho bohužiaľ nebudete mať až nadosmrti rovnaké množstvo. Naopak sa jeho množstvo v tele začne pomaly s pribúdajúcim vekom znižovať.
„Hladina hormónu u mužov začne klesať zhruba od tridsať rokov, približne o jedno percento ročne,“ hovorí Prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Prahe.
MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primár Urologickej kliniky VFN a 1. LF UK uvádza: „S rokmi úbytok pokračuje a po päťdesiatke každý piaty muž trpí výraznejším nedostatkom testosterónu.”
A to samozrejme vedie k nepríjemným dôsledkom, ako je obezita, vznik ženských telesných znakov, úbytku svalovej hmoty, zhoršeniu pamäti, schopnosti sústrediť sa a niekedy sa dokonca môže objaviť aj depresia, psychické problémy či poruchy spánku.
Sexuológ MUDr. Pavel Turčan na základe skúsenosti zo svojej ordinácie vysvetľuje:
„Muži bývajú teda, podobne, ako ženy, citlivejší, náladovejší a vzťahovační. A vtipná poznámka, ktorú by sme inak prešli s nadhľadom, sa ich môže dotknúť. Majú sklony k depresívnym náladám. Vyššie uvedené stavy môžu mať za následok napätie vo vzťahu, partnerské roztržky, nedorozumenia a komunikačné problémy.“
Muži s nízkou hladinou testosterónu obyčajne tiež strácajú záujem o sex a trpia poruchami erekcie.
Pre Fox News uviedol Dr. Joseph Alukal z NYU Langone Medical Center v New Yorku:
„Sexuálne libido síce postupne klesá s pribúdajúcim vekom, ale keď dochádza k náhlemu poklesu sexuálnej túžby, ide o jasné znamenie poklesu testosterónu.“
Pokles testosterónu negatívne ovplyvňuje aj ďalšie oblasti mužského života. Napríklad hladinu krvného cukru, ktorá má sklon stúpnuť.
MUDr. Libor Zámočník, Ph.D., FEBU, FECSM vysvetľuje zdravotnú stránku veci:
„Dnešný muž po päťdesiatke je, skôr musí byť pracovne aj spoločensky aktívny. So znižujúcou hladinou testosterónu sa ale začínajú objavovať rôzne nepríjemné príznaky, od zníženia libida až po nespavosť a návaly potenia, a zároveň sa zvyšujú zdravotné riziká. Účinná liečba formou substitúcie testosterónu môže obmedziť obťažujúce príznaky a zároveň znížiť riziko výskytu závažných ochorení.“
V takej chvíli už nehovoríme len o banálnom probléme, ale o závažnom zdravotnom stave, ktorý je potrebné čo najskôr vyriešiť.
„Pokles testosterónu v tele muža považujeme za jeden z významných rizikových faktorov pre vznik infarktu a ďalších kardiovaskulárnych chorôb,“ vysvetľuje prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. „Zvyšuje u postihnutých pacientov riziko úmrtia, a to až dvojnásobne. Je zaujímavé, že muži, ktorí majú po celý život pomerne vyrovnanú hladinu testosterónu, sa často dožívajú deväťdesiat rokov!“
Preto je v takej chvíli, kedy testosterón v tele významne poklesne, dôležité ho do tela nejako zase dostať. Našťastie si s tým už dnešná medicína dokáže pomerne ľahko poradiť. Existuje totiž účinná liečba testosterónom, kedy je do tela umelo testosterón pridávaný. Taká liečba nedostatku testosterónu zaistí, že sú všetky negatívne dôsledky znižovania hladiny hormónu prakticky odbúrané.
Čo je liečba testosterónom?
Liečba testosterónom predstavuje špecifický typ liečby, kedy je pacientovi podávaný testosterón v injekčnej, gélovej či tabletovej forme.
MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primár Urologickej kliniky VFN a 1. LF UK popisuje liečbu testosterónom takto:
„Moderné liečebné postupy liečby nedostatku testosterónu sú založené na pravidelnom dodávaní chýbajúceho hormónu. To je možné orálne – formou tabliet, injekčne alebo aplikáciou gélu na kožu.“
Než sa však k tejto liečbe pristúpi, predchádza jej rad dôležitých krokov. Prvým je jednoznačne odborné vyšetrenie. Či už muža varujú akékoľvek príznaky, mal by najprv navštíviť svojho urológa alebo praktického lekára a nechať si hladinu testosterónu vyšetriť formou krvného testu.
Urologická klinika Praha popisuje bližšie, ako také vyšetrenie prebieha:
„Vyšetrenie sa skladá z poriadne odobranej anamnézy (vaše zdravotná história, choroby, užívanie liekov, nástup ťažkostí atď.), fyzického vyšetrenia vrátane vyšetrenia vonkajšieho genitálu a prostaty a špecifických hormonálnych testov (testosterón, voľný testosterón, FSL, LH) krvný obraz, lipidový profil a PSA (prostatický špecifický antigén-test používaný na detekciu karcinómu prostaty). Cieľom vyšetrenia je zhodnotiť normálny a lipidový profil u muža a vplyv hladiny testosterónu na ťažkosti chorého.“
O samotnom krvnom teste, o vyšetrení hladiny testosterónu v tele a o optimálnej hladine testosterónu bude reč nižšie.
Pokiaľ testy skutočne preukážu nízku hladinu testosterónu v tele, môže lekár najprv odporučiť lieky stimulujúce semenníky k vlastnej hormonálnej produkcii. Situácia sa vďaka tomu často sama napraví a produkcia testosterónu sa potom znormalizuje. V takom prípade nie je nutné dodávať ďalší testosterón do tela muža.
Avšak bohužiaľ častejšie sa odborníci stretávajú so situáciou, kedy taká forma liečby nezaberie a je nutné testosterón do tela dodávať umelo. Liečbu testosterónom by mal vždy riadiť lekár, ktorý danej problematike rozumie.
„I medzi lekármi sú totiž stále rozšírené mýty, napríklad o substitučnej liečbe testosterónom a jej bezpečnosti. Pokiaľ je liečba testosterónom indikovaná (je preukázané lekárskym vyšetrením, že je pre pacienta vhodná a odporúčaná), je rovnako aj bezpečná a jej prínos pre pacienta pacienta je významný,“ zdôrazňuje MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol.
Aká je normálna hladina testosterónu v tele?
Neustále som tu spomínala optimálnu alebo normálnu hladinu testosterónu v tele, že sa množstvo testosterónu v tele muža po tridsiatke znižuje a že to môže viesť k zdravotným problémom. Avšak aká je tá normálna hladina testosterónu v tele? Koľko testosterónu by mal mať v tele zdravý muž? A kedy je potrebné robiť poplach?
Odborné štúdie sledujúce muža v Európe a v Spojených štátoch uvádzajú rozmedzie od 264 do 916 ng/dl. Ide o hodnotu celkového testosterónu v krvi. Hladina testosterónu v krvi je najvyššia v skorých ranných hodinách a počas dňa postupne klesá.
Len pre predstavu, ešte pred 100 rokmi bola zaznamenaná priemerná hladina testosterónu okolo 800 – 2000 ng/dl. Ľudia s nízkou hladinou testosterónu pred 100 rokmi by teda boli v dnešnej dobe považovaní za nefalšovaných alfa samcov.
MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM vysvetľuje, prečo tomu tak je:
„Testosterón sa totiž najviac tvorí v noci a v skorých ranných hodinách vo fáze hlbšieho spánku. Preto jeho nedostatok ohrozuje okrem iného workoholikov a mužov v strese, ktorým mozog aj v noci pracuje na plné obrátky.“
Existuje dokonca niekoľko štúdií, ktoré preukázali, že skrátenie doby spánku z viac než 8 hodín na menej než 5 hodín počas päť dní za sebou má za následok pokles testosterónu v rozmedzí 10 – 15 %.
Keď teda u vás klesne hladina testosterónu dlhodobo pod spodnú hranicu 264 ng/dl, začnete na sebe pociťovať všetky vyššie uvedené negatívne dôsledky. Všetko začne únavou a horšími výkonmi v posilňovni, bude pokračovať zníženým libidom, až nakoniec môže vyústiť do depresie, cukrovku, obezitu a ďalšie závažné zdravotné problémy.
Meranie hladiny testosterónu v tele
To, či máte dostatok testosterónu v tele, vám síce môže napovedať jednoduchý online test, ktorý jednoducho dokážete vyplniť z pohodlia domova, ale so 100 % istotou to odhalí len test krvi.
O odber a testovanie svojej krvi na množstvo testosterónu môžete požiadať praktického lekára, prípadne si zájsť do špecializovaného laboratória alebo k urológovi. Cena za taký test sa pohybuje okolo 8 eur. Avšak raz ročne máte nárok na toto testovanie zdarma u svojho urológa.
MUDr. Otakar Štanc z Urologického oddelenia, Nemocnice Na Bulovce, Praha popisuje vo svojej odbornej publikácii toto testovanie:
„Odber krvi na stanovenie hladiny testosterónu vykonávame medzi 7. – 11. hodinou rannou. Najviac akceptovaným a najspoľahlivejším parametrom na zistenie nedostatku androgénov je hodnotenie hladiny biologicky dostupného testosterónu alebo alternatívne hladiny voľného testosterónu a výpočet indexu voľných androgénov z hladiny celkového testosterónu a SHBG.
Pokiaľ hladiny testosterónu klesajú pod 8 nmol/l, odporúča sa opakovanie zistenia hladiny testosterónu spolu so stanovením hladiny luteinizačného hormónu. S ohľadom na anamnézu hodnotíme hladinu cholesterolémie, glykémie, lipidový profil, krvný obraz, pečeňové testy.
Stanovenie hladín hormónov štítnej žľazy, kortizolu, melatonínu, progesteroónu, estradiolu, DHEA, DHEA-S, rastového hormónu, insulin-like rastového faktoru, DHT, nie je pri nekomplikovanom vyšetrovaní LOH nevyhnutné.“
Pokiaľ by ste mali záujem, môžete si nechať testovať nie len hladinu testosterónu v tele, ale jeho tretiu formu, a to testosterón voľný, ktorý prispieva k svalovému rastu. Optimálna hladina voľného testosterónu v krvi by mala byť nad hranicou 9 do 30 ng/dl a jeho testovanie vychádza na 18 eur.
Výsledky by ste mali vždy konzultovať len s odborníkom a nevyvodzovať závery s laikom. Nie každý lekár totiž dokáže hladinu testosterónu správne zhodnotiť!
História liečby testosterónom
Ako som už uviedla, pokiaľ odborník vyhodnotí, že máte testosterónu v tele skutočne nedostatočné množstvo, teda že vás môže jeho nízka hladina ohrozovať, prechádza sa k substitučnej liečbe testosterónom, teda inak povedané k dopĺňaniu testosterónu do tela. Avšak kde sa tento typ vzal? Odkiaľ pochádza? A ako dlho sa už muži môžu týmto spôsobom liečiť?
Štúdium testosterónu má už takmer 200-ročnú históriu. Ako prvý sa ňou začal zaoberať nemecký fyziológ a zoológ Arnold Adolph Berthold (1803 – 1861). Ten v roku 1849 transplantoval semenníky z kohútov do brucha kapúnov a zaznamenal, že zvieratá s transplantovanými semenníkmi sa správali ako normálne kohúty. Sledoval u nich prirodzený rozvoj sekundárnych pohlavných znakov, zvýšenie agresivity a rozvoj „mužského“ modelu správania.
Ďalším odborníkom venujúcim sa vplyvu testosterónu bol fyziológ a neurológ Charles-Édouard Brown–Sequard (1817 – 1894). V roku 1889 vo svojich 72 rokoch na zasadaní Societie de Biologie v Paríži oznámil, že podkožná injekcia tekutiny pripravenej zo semenníkov morčiat a psov vedie k omladeniu a predĺženiu ľudského života. Bol to vlastne prvý pokus o liečbu testosterónom.
Avšak prvú liečbu testosterónom tak, ako ju poznáme dnes, vykonal až chirurg Sergej Abrahamovitch Voronoff (1866 – 1951), ktorý transplantoval opičie semenníky človeku.
Na základe výsledkov z predošlých rokov došlo v 30. rokoch 20. storočia k prvej extrakcii testosterónu zo zvieracích semenníkov a prvej syntéze testosterónu v dejinách medicíny. V 50. rokoch 20. storočia uvideli svetlo sveta prvej injekcie s testosterónom a do konca 90. rokov už svet poznal transdermálne náplasti s testosterónom.
Dnes už je liečba testosterónom pomerne bežnou záležitosťou. A nie je to len preto, že by medicína ušla obrovský kus cesty od transplantácie zvieracích orgánov až po transdermálne náplasti, ale aj preto, že sa s nedostatkom testosterónu stretáva stále viac mužov.
„Deficit testosterónu je globálnym problémom verejného zdravia,“ uviedol na jesennej medzinárodnej konferencii v Prahe venovanej tejto problematike urológ a endokrinológ profesor Michael Zitzmann z Vestfálskej Wilhelmovej univerzity v Münsteri.
Zvýšený počet pacientov, ktorí trpia nedostatkom testosterónu, zaznamenal tiež MUDr. Karel Kočí, CSc., zo súkromnej andrologickej ordinácie Andromeda v Prahe:
„Nárast týchto problémov do značnej miery súvisí so znečisteným životným prostredím, ktoré nie je príliš naklonené ľudskému organizmu. Spolu s chemikáliami, ktoré prenikajú do vody a ovzdušia, sa tak do potravinového reťazca stále častejšie dostávajú tiež látky podobné hormónom, takzvané endokrinné disruptory.“
Ako riešiť úbytok testosterónu?
Teraz prejdeme k samotnej liečbe úbytku testosterónu. Úbytok testosterónu môžete riešiť niekoľkými spôsobmi.
Tým najzákladnejším, ktorý by mal stáť pred všetkými ostatnými, je prevencia. Zlé životné prostredie, stres, pracovná vyťaženosť, nezdravé potraviny a aktuálne životné tempo hladine testosterónu príliš neprospieva.
Preto by ste sa na prvom mieste mali snažiť udržiavať zdravý životný štýl, dostatočne odpočívať a spať, jesť zdravo, pravidelne sa hýbať a čo najčastejšie vyrážať do panenskej prírody. To je celkom základný predpoklad, že budete žiť dlhý, zdravý a spokojný život. Samozrejme, že tým prirodzenému úbytku testosterónu v tele nezabránite, ale aspoň ho trochu spomalíte.
Pokiaľ už nedostatok testosterónu v tele máte, môžete ešte pred samotnou liečbou staviť na pomoc prírody.
MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM odporúča:
„Na trhu sú dostupné doplnky stravy obsahujúce vitamíny, minerály a rôzne prírodné zložky, ktoré ponúkajú jednoduché riešenie sexuálnych aj ďalších telesných ťažkostí.
Ide o prípravky, v prípade ktorých nebola klinickými štúdiami preukázaná účinnosť, ale môžu vám tiež pomôcť. Z prírodných zdrojov testosterónu sa najčastejšie stretávam s kotvičníkom zemným.“
Ďalším krokom je už vyššie uvedená liečba nedostatku testosterónu liekmi, ktoré stimulujú semenníky, a tým prispievajú k vlastnej hormonálnej produkcii. V takej chvíli teda nie je potrebné testosterón nejako substituovať, pretože telo obnoví jeho optimálnu produkciu samo.
MUDr. Otakar Štanc tento druh liečby vysvetľuje zo svojho odborného hľadiska:
„Rozlišujeme terapiu kauzálnu a symptomatickú. Kauzálna terapia zníženej hladiny androgénov smeruje k obnoveniu ich vlastnej produkcie. U mladého muža je reštitučná kapacita organizmu vždy väčšia. Je potrebné počítať so stúpajúcou androgénnou aktivitou do 30. roku veku.
Substitúcia je preto indikovaná tam, kde snaha o obnovu testikulárnych funkcií nemá dobrý efekt, a tam, kde zdravotný stav a vek pacienta reštitúciu neumožňujú.“
MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol dopĺňa:
„V týchto prípadoch liečba nespočíva v dodaní testosterónu, ale v podávaní látok, ktoré stimulujú jeho prirodzenú produkciu. Tieto lieky ale zase nie sú určené na dlhodobé užívanie.“
Pokiaľ táto forma liečby nepomôže, zostáva vám posledná možnosť, a to dopĺňanie testosterónu do tela, teda liečba testosterónom.
Liečba testosterónom
Cieľom liečby testosterónom je podľa MUDr. Otakara Štanca:
- zlepšenie symptómov nedostatku testosterónu s minimom nežiaducich účinkov,
- nastavenie a udržanie stabilných hladín biologicky dostupného testosterónu a jeho metabolitov (dihydrotestosterónu a estradiolu).
MUDr. Otakar Štanc uvádza vo svojej odbornej publikácii:
„Hormonálna substitúcia sa vykonáva najmä pre to, aby sme predišli vývoju patologických zmien z nedostatku androgénov. Neexistuje presne definovaný dolný limit normy hladiny testosterónu a rôzne prejavy hypogonádizmu sa prejavujú až pri poklese testosterónu pod určitou špecifickou hodnotou.
Začatie substitúcie testosterónom a jeho dávkovanie by sa teda malo riadiť nie len laboratórnymi hodnotami, ale predovšetkým klinickými prejavmi.“
Liečba testosterónom spočíva v dopravení predom individuálne stanovenej dávky testosterónu do tela muža. Hladina testosterónu v tele muža sa teda umelo navýši. Spôsoby, ako sa môže testosterón v tele navýšiť, sú tri. Teraz si všetky postupne popíšeme.
Testosterónové tablety
Prvou možnosťou je liečba testosterónovými tabletami, teda dopĺňanie testosterónu do tela pomocou tabletiek. Je jednoduchá forma liečby, ktorú kvituje väčšina mužov. Bohužiaľ testosterónové tablety nie sú tak efektívne vo zvýšení hladiny hormónu, ako napríklad injekčná hormonálna terapia.
Tablety budú fungovať predovšetkým tam, kde k poklesu hormónu dochádza prirodzeným spôsobom. Medzi testosterónové tablety registrované na Slovensku zaraďujeme Methyltestosteron, Undestor, Clomiphene Citral a Cyclofenil.
Všetky tieto tablety majú svoje špecifické zloženie a svoje špecifické dávkovanie. Napríklad liek Methyltestosteron by ste mali užívať 3 až 8 tabliet za deň. V prípade Undestoru sa zase berú 3 až 4 tobolky za deň počas prvých 2 až 3 týždňov. Potom dávka klesá na 1 až 3 tobolky denne. V prípade Cyclofenilu sa denná dávka pohybuje v rozmedzí 100 až 200 mg za deň po dobu 4 – 6 týždňov. Po tejto dobe však jeho účinnosť razantne klesá.
Nielen teda, že účinnosť takej liečby nie je tak vysoká, ako napríklad v prípade injekcií, ale tiež si za ňu pomerne priplatíte. Tabletová forma liečby testosterónom totiž nie je na Slovensku hradená poisťovňami.
Napríklad za Methyltestosteron si priplatíte 30 eur za 100 tabliet po 25 mg, za 60 mäkkých toboliek Undestoru zaplatíte 12 eur, na Clomiphene Citral si pripravte zhruba 24 eur/balenie a za Cyclofenil si priplatíte niekoľko desiatok eur, pretože táto možnosť nie je na Slovensku bežne dostupná.
Testosterónové injekcie
Naproti tomu liečba nízkej hladiny testosterónu injekciou je na Slovensku poisťovňami plne hradená, a je pre vás teda zdarma. Medzi najvyužívanejšie testosterónové injekcie na Slovensku patrí Sustanon.
Ide o roztok v oleji, kedy jedna fľaštička obsahuje estery prirodzeného hormónu testosterónu. Celkový obsah testosterónu v 1 ml roztoku je 176 mg. Obyčajne stačí jedna injekcia s objemom 1 ml jedenkrát za tri týždne. Injekcie prípravku Sustanon by mala byť aplikovaná hlboko intramuskulárne, to znamená do svalu. Väčšinou sa aplikuje do zadku.
Testosterónový gél
Poslednou možnosťou, ako môžete dopĺňať testosterón do tela, je testosterónový gél. Ten je pre pacientov asi najatraktívnejší, pretože nedochádza k nepríjemnému vpichu injekcie. Bohužiaľ si za tento typ liečby poriadne priplatíte. Liečba testosterónovým gélom totiž nie je hradená poisťovňami, a tak za túto liečbu zaplatíte zhruba 25 eur.
Gél sa aplikuje priamo na kožu a necháva sa tu nejakú dobu pôsobiť. Hoci nemá samozrejme taký účinok ako testosterónové injekcie, je veľmi populárny. Niekedy sa testosterónový gél zamieňa za krém s testosterónom, ale ide o tú istú možnosť liečby.
Správne dávkovanie testosterónu
Aby však bola liečba nízkej hladiny testosterónu účinná, je nutné dodržiavať správne dávkovanie testosterónu dodávaného do tela.
Pri injekčnej liečbe Sustanonom je aplikovaný 1 ml roztoku s 176 mg testosterónu raz za tri týždne.
Pokiaľ si vyberiete liečbu tabletkami, mali by ste dodržať toto dávkovanie:
- Methyltestosteron –3 až 8 tabliet za deň.
- Undestor – 3 až 4 tobolky počas prvých 2 až 3 týždňov. Potom dávka klesá na 1 až 3 tobolky denne.
- Clomiphene Citral – 50 až 100 mg účinnej látky po dobu 5 dní s následným znižovaním dávky. Nakoniec sa prípravok celkom vysadí po dobe 10 až 14 dní.
- Cyclofenil – 100 až 200 mg za deň po dobu 4 – 6 týždňov.
Účinky testosterónu potvrdené vedcami
Keďže testosterón stojí v mužskom tele za radom dôležitých fyziologických a psychických pochodov, môže jeho dopĺňanie viesť k obrovskému fyzickému zlepšeniu. Potvrdili to aj mnohé odborné štúdie. Teraz si uvedieme niektoré z najdôležitejších.
Podľa názorov radu autorov znižuje testosterónová terapia celkovú úmrtnosť u mužov až o niekoľko percent. Najúspešnejšou z rôznych štúdií bola liečba 1 031 amerických veteránov, z ktorých 39 % bolo substituovaných testosterónom a sledovaných 5 let. Muži bez substitúcie mali dvojnásobne vyššiu celkovú úmrtnosť než muži liečení testosterónom.
Iné štúdie však uvádzajú menší efekt liečby, väčšinou nepresahujúci zvýšenie prežitia o 10 % alebo dokonca nenachádzajú rozdiel medzi mužmi liečenými alebo neliečenými testosterónom.
Najnovšia rozsiahla štúdia z roku 2016 vybrala z viac ako 50 000 mužov starších ako 65 rokov tých, ktorí netrpeli ochorením prostaty a nemali žiadne kardiovaskulárne ochorenia. Sledovala tak 760 účastníkov s hladinou testosterónu pod 9,5 nmol/l po dobu jedného roka.
Bádatelia zistili, že testosterónová terapia významne zlepšovala libido, parametre erektilnej dysfunkcie a sexuálnu aktivitu. Zvyšovala pocit životnej pohody a znižovala sklon k depresívnej nálade. Mierne tiež znižovala fyzickú výkonnosť. Úmrtnosť bola v prípade skupiny liečenej testosterónom polovičná než v prípade kontrolnej skupiny užívajúcej len placebo.
Cieľom ďalšej štúdie vykonanej vedcami v Marylande v USA (1) bolo zhodnotiť vplyv dlhodobého podávania nízkych dávok testosterónu na rast svalov. Cieľovou skupinou boli zdraví starší muži (65 – 88 rokov) s normálnou alebo nízkou hladinou testosterónu. V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej randomizovanej štúdii bol ozrejmený účinok podávania nízkych dávok testosterónu po 26 týždňov.
Autori došli k zaujímavým zisteniam. Podávanie testosterónu zvýšilo koncentráciu testosterónu o 33 % v porovnaní s placebom. Suplementácia testosterónu zvýšila hladiny rastového hormónu o 60 %. Záverom štúdie teda je, že dlhodobé podávanie nízkych dávok testosterónu zvyšuje koncentráciu rastového hormónu, a tým teda aj rast svalov a rast sily.
Čo robiť, pokiaľ testosterón neúčinkuje?
Výsledky potvrdené odborníkmi sú skutočne ohromujúce. Mužom sa vďaka tomu otvárajú nové možnosti a celkom nový pohľad na život. Už sa nemusíte trápiť s nízkym libidom, znižujúcou sa radosťou do života alebo slabnúcim telom. Až do staroby môžete byť aktívny a fit. Lenže, čo ak liečba testosterónom nezaúčinkuje? Čo ak jeho dopĺňanie do tela neprináša žiadny žiadaný efekt a vy sa cítite stále rovnako?
Potom na nič nečakajte a okamžite navštívte svojho lekára. Len ten môže zhodnoť, kde je pes zakopaný a čo môžete ďalej urobiť. Môže napríklad po novom krvnom teste zistiť, že nízku hladinu testosterónu vôbec nemáte a že váš problém spočíva niekde úplne inde. Môžete objaviť nejaké skryté ochorenie, na ktoré ste pri prvých testoch vôbec nenarazili. Alebo môžete odhaliť, že stanovená dávka testosterónu je pre vás nepostačujúca a je potrebné navýšiť ju. To všetko môže vyvodiť len váš lekár. Preto ho neváhajte čo najskôr kontaktovať.
Riziká liečby testosterónom
Rovnako, ako akákoľvek iná liečba, má aj tá testosterónom svoje riziká a nežiaduce účinky. Podľa kritikov tejto liečby zvyšuje riziko ochorenia srdca a ciev, prostaty, obezity či cukrovky. Dokladujú to niekoľkými štúdiami, ktoré ale podľa 18 expertov z desiatich štátov štyroch kontinentov neboli správne vedené.
Naopak, väčšina štúdií podľa nich prínosy testosterónovej liečby potvrdila a zmienené riziká nepreukázala. Naviac výskyt vedľajších účinkov hormonálnej substitučnej liečby testosterónom je u mladších zdravých mužov veľmi nízky. (2) Napriek tomu sa bohužiaľ bez nejakých vedľajších účinkov nezaobíde.
Testosterón – najčastejšie nežiaduce účinky
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky liečby testosterónom môžeme zaradiť erytrocytózu, akné, mastnú pleť a citlivosť pŕs. U niektorých mužov boli pozorované aj gynekomastie, opuchy nôh, srdcová nedostatočnosť a vyvolanie či zhoršenie obštrukčného spánkového apnoe. Objaviť sa môže aj napätie na hrudi, pokles objemu ejakulátu či plešatenie.
Nie je to ale nič závažné, čo by malo spôsobiť strach o vaše zdravie. Tieto nežiaduce účinky sú len nepríjemné. Avšak po ukončení liečby testosterónom sa všetko vráti do normálu.
Pokiaľ sa u vás objavia niektoré nežiadúce účinky, je vhodné kontaktovať svojho lekára a liečbu prerušiť. Po vyriešení ťažkostí môže liečba nízkej hladiny testosterónu pokračovať nižšou dávkou.
Testosterón – menej časté nežiaduce účinky
Čo sa týka menej častých nežiaducich účinkov, je ich zoznam pomerne široký. Vedci totiž stále študujú, či sa niektoré nežiaduce účinky objavili skutočne v dôsledku liečby testosterónom, či prirodzene nezávisle od tejto liečby.
U starších pacientov sa historicky objavili karcinómy pŕs, hypernefrón, bronchiálny karcinóm či kostné metastázy. Ďalej sa v niekoľkých prípadoch objavili srdcové ťažkosti a spánkové apnoe. Opäť ale pripomínam, že tieto stavy nemusia nutne súvisieť práve s liečbou testosterónom. Je nutné sa teda sledovať a v prípade akýchkoľvek problémov okamžite kontaktovať svojho lekára.
Testosterón a alkohol
Testosterón sa v tele bežne vyskytuje. Nemusíte sa teda báť, že by ste pri liečbe testosterónom museli dodržiavať nejakú prísnu diétu alebo sa vyhýbať alkoholu. Hoci vám samozrejme pitie alkoholu všeobecne neodporúčam, môžete ho aj naďalej konzumovať tak, ako ste zvyknutý. Zároveň nemá liečba testosterónom žiadny vplyv na schopnosť riadiť alebo obsluhovať stroje. Nijako vás teda v tomto ohľade neobmedzuje.
Pre koho nie je liečba testosterónom vhodná?
Liečbu testosterónom by mali zvážiť muži, ktorí už majú nejaký druh rakoviny, ďalej muži po prekonanej zástave srdca či s vážnym kardiovaskulárnym ochorením, ďalej s hypertenziou, epilepsiou alebo migrénou, a v neposlednom rade pacienti s rizikovými faktormi, ako je obezita alebo chronické ochorenie pľúc. U všetkých týchto mužov je potrebný správny klinický posudok.
Naopak sa liečby testosterónom nemusia obávať muži s cukrovkou, alebo androgénmi všeobecne, a teda aj liečba testosterónom, môžu u diabetikov zlepšiť glukózovú toleranciu, a teda viesť k zlepšeniu celkového zdravotného stavu.
Testosterón a sex
Pri liečbe testosterónom sa nemusíte našťastie báť žiadnych negatívnych účinkov na vaše sexuálne výkony. Aj keď môže dôjsť k zníženiu množstva ejakulátu, vaše libido a chuť na sex by sa naopak mali zvýšiť. Stále však pamätajte na účinnú antikoncepciu, pretože testosterón nie je žiadnym spôsobom antikoncepčnou možnosťou. Pokiaľ sa ale snažíte o bábätko, mala by vám liečba testosterónom dokonca prísť vhod.
MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol vysvetľuje:
„Dostatočná hladina pohlavného hormónu je totiž nevyhnutná pre správnu tvorbu spermií a nedostatok testosterónu u mužov môže byť príčinou neplodnosti. Sprievodné príznaky, ako je vyššia únava, nižšia chuť na sex alebo slabšia erekcia, muž obvykle pripisuje prepracovaniu a stresu, a nie nedostatku testosterónu.“
Testosterón a tehotenstvo
Testosterón by v žiadnom prípade nemala užívať žena, a to už vôbec nie, pokiaľ je tehotná či dojčiaca. Preto ho tehotné a dojčiace ženy nesmú užívať. Pokiaľ by ste testosterón užívali v tehotenstve, predstavuje to obrovské riziko virilizácie plodu. Virilizácia znamená rozvoj druhotných mužských pohlavných znakov u žien.
Vzniká nadbytkom mužských pohlavných hormónov. Pokiaľ by žena testosterón užívala dlhodobo, objavili by sa u nej typické mužské rysy, ako je ochlpenie, hrubší hlas, zväčšoval by sa jej klitoris a pod. Ženské znaky pritom ustupujú.
Ženy by mali testosterón užívať len v prípade lekársky vykonanej zmeny pohlavia. V žiadnom inom prípade by ho ženy nemali užívať.
Prípravky obsahujúce testosterón
Lieky s obsahom testosterónu
Methyltestosteron |
Undestor |
Clomiphene Citral |
Cyclofenil |
Sustanon |
Testosterón bez predpisu
Narazili ste na internete na možnosť liečby testosterónom bez lekárskeho predpisu, Nechcete kvôli svojim problémom nikoho obťažovať, a tak ste sa rozhodli vziať osud do vlastných rúk? Okamžite zadržte!
Akákoľvek liečba testosterónom musí byť vedená odborníkom, teda lekárom! A to nie hocijakým, ale odborníkom, ktorý má skutočne na liečbu testosterónom potrebnú atestáciu. Nie každý lekár totiž dokáže hladinu testosterónu správne zhodnotiť! Sám by ste sa do podobných experimentov vôbec nemali púšťať.
Nielen, že môžete zle odhadnúť váš zdravotný stav, ale nikdy neviete, čo v takých voľne predajných prípravkoch na internete vlastne je. Áno, môžu byť neškodné, ale kto vám to odprisahá? Voľne predajné prípravky totiž neprešli žiadnym testovaním, a tak je ich obsah len odhadom.
Naviac môže mať taká podomácky stanovená liečba nedozerné zdravotné následky. Nikdy sa preto do podobných pokusov sami nepúšťajte! Radšej sa obráťte na svojho praktického lekára či urológa a stavte na skúsenosti odborníka. Liečbu testosterónom by mal vždy riadiť lekár, ktorý danej problematike rozumie.
Ďalšie články o potrebe dostatočnej hladiny testosterónu v krvi a metódy jeho zvýšenia