Test plodnosti pre mužov aj ženy – ako sa otestovať doma, kam na test zájť a ako bude prebiehať?
Plánujete potomka? Premýšľate nad tým, ako je na tom vaše reprodukčné zdravie? Ste úplne plodný či plodná, dokážete počať bábätko okamžite alebo s tým budete mať nejaké problémy?
Potom ste tu úplne správne. Práve na nasledovných riadkoch vám popíšem, ako prebieha testovanie plodnosti, a to jednak u žien, tak aj u mužov.
Zistíte, čo všetko vám váš lekár bude robiť, prípadne, ako sa môžete otestovať sám či sama doma.
Test plodnosti u mužov
U mužov sa nezisťuje plodnosť z krvi, ale zo spermií.
Príčinou neplodnosti u mužov je totiž vo väčšine prípadov nepohyblivosť spermií, malý objem ejakulátu, nízky počet spermií alebo zlá morfológia spermií.
MAJTE PREHĽAD: Sperma – najpodrobnejší článok na internete + ROZHOVOR so sexuologičkou.
Ako prebieha test mužskej plodnosti?
Vyšetrenie preto prebieha na základ odobratia vzoriek spermií. Oblasti testovania spermií sme už venovali celý jeden podrobný článok Odber semena – ako presne prebieha, ako sa pripraviť a ako nebyť nervózny?. Tu sa teda o testovaní plodnosti zmienim len v bodoch.
Odber spermií u mužov sa vykonáva dvomi základnými spôsobmi: ejakuláciou do kelímku alebo metódou TESE, teda testikulárnej extrakcie spermatického tkaniva.
V prvom prípade, ktorý je bežnejší, muž dorazí do centra pre umelé oplodnenie, do spermobanky, prípadne k svojmu sexuológovi, kde vykoná odber ejakulátu do vydezinfikovaného kelímku.
Áno, skrátka si to urobíte v známej komôrke do kelímku.
Nemusíte sa však báť. Pokiaľ by vám bol odber na klinike nepríjemný, môžete to vykonať aj u vás doma. Len je potom potrebné vzorku doručiť do 2 hodín od odobratia.
Spermie sa následne odošlú na spermiogram. Tu sa otestuje ich pohyblivosť, množstvo spermií v ejakuláte a ich správna morfológia. Výsledky sú k dispozícii do jedného týždňa.
Je potrebné sa na mužský test nejakým spôsobom pripraviť?
Muž sa, bohužiaľ, musí na odber spermií pripraviť viac než žena na odber krvi. Pred samotným úkonom je odporúčaná aspoň trojdenná sexuálna abstinencia, obmedzenie pitia alkoholu a hlavne dostatočná hygiena.
Najvhodnejšia doba na testovanie plodnosti
Najvhodnejšou dobou na testovanie mužskej plodnosti je ráno. Práve v túto dobu sú vaše spermie najaktívnejšie.
Nemusíte sa však báť – konkrétny deň a čas vám určí lekár, a preto sa nemusíte vôbec nechať znervózňovať.
Domáce testovanie mužskej plodnosti prebieha veľmi jednoducho, tak, ako aj u ženy. Najprv odoberiete vzorku spermy do vydezinfikovaného kelímka. Skrátka a jednoducho sa urobíte do čistého pohárika alebo kelímka.
Následne necháte vzorku spermy 20 minút odstáť. Následne naberiete spermu do striekačky a zmiešate ju s roztokom. Zmes kvapnete do kazety. Po 7 minútach môžete odčítať výsledok.
MAJTE PREHĽAD: Životnosť spermií – ako dlho vydržia na vzduchu, v pošve a vo vode, kedy umrú a určite partnerku neoplodnia?
Výsledkom domáceho testovania je, že budete poznať koncentráciu spermií na 1 ml vo vzorke ejakulátu.
Nebudete ale, bohužiaľ, vedieť, či sú vaše spermie dostatočne pohyblivé, či sa hýbu správnym smerom a napríklad sa nekrútia na mieste, či sú vôbec živé. To sa vďaka testu nedozviete.
Práve tu najväčší háčik tohto domáceho testovania. Preto je v tomto prípade najlepšie navštíviť odborníka.
Test plodnosti u žien
V prípade ženy sa plodnosť určuje pomocou tzv. Anti-Műllerian hormónu (AMH). Ide o hormón, ktorý vylučujú dozrievajúce vajíčka.
Každá žena na svete sa rodí s určitým množstvom vajíčok. Niektoré ich majú viac, iné menej.
Preto s postupujúcim vekom ich rezervy logicky žene klesajú a spolu s nimi klesá práve aj hladina spomínaného AMH v krvi.
Logicky si teda dokážete domyslieť, že čím vyššia koncentrácia AMH v krvi, tým je vyššia šanca na počatie dieťaťa.
Ako prebieha test ženskej plodnosti?
Vyšetrenie plodnosti u ženy teda prebieha zisťovaním hladiny AMH v krvi.
Váš gynekológ vám na požiadanie odoberie krv, ktorú následne pošle do špecializovaného laboratória na vyšetrenie koncentrácie AMH. Výsledky sú k dispozícii do jedného týždňa.
Z výsledkov lekár dokáže vyčítať, do akej miery ste ešte plodná a či máte k dispozícii dostatok vajíčok.
Nepovie vám síce ich presný počet, no vďaka koncentrácii AMH dokáže určiť, koľko rezerv máte a či vám nehrozí predčasná menopauza.
PRIPRAVTE SA: Príprava na tehotenstvo pre ženy – čo robiť pred počatím, aby nebolo tehotenstvo rizikové a bábätko sa narodilo zdravé?
Je potrebné sa na test nejakým spôsobom pripraviť?
Na testovanie plodnosti sa žena nemusí nijakým špeciálnym spôsobom pripravovať. Stačí rutinná príprava, ako aj pred akýmkoľvek iným odberom krvi.
Odber krvi sa odporúča v ranných hodinách a nalačno. Pod pojmom nalačno sa rozumie, že žena cca 10 hodín pred odberom neje.
Je tiež dobré sa pred odberom dostatočne napiť, aby ste neboli dehydratovaná a nemali tak hustú krv.
Najvhodnejšia doba na testovanie plodnosti
Napodiv je úplne jedno, kedy k odberu krvi dôjde. Inými slovami sa dá povedať, že je jedno, o akú chvíľu vášho menštruačného cyklu ide.
Nezáleží totiž na tom, či bude odber vykonávaný v prvý deň po menštruácii, počas ovulácie, alebo priamo počas menštruačného krvácania. Na otestovanie vašej plodnosti to nebude mať žiadny vplyv.
Počas menštruačného krvácania sa neodporúča iba klasické gynekologické vyšetrenie, pri ktorom sa tiež zisťuje funkcia vašej maternice a vaječníkov.
Ako použiť domáci test plodnosti pre ženy?
- Najprv vyberte testovací prúžok z ochrannej fólie. Zložte z neho fialový kryt a nasaďte ho na opačný koniec, čím si zjednodušíte jeho držanie.
- Následne uchopte test za fialový kryt a odkrytú časť podržte 10 sekúnd v prúde moču.
- Odkrytú časť potom znova uzatvorte fialovým krytom a položte na vodorovnú podložku. Za 5 minút budete poznať výsledok.
Testovanie môžete vykonať kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Neodporúča sa však priamo v období menštruácie. V takú chvíľu radšej testovanie odložte.
Čo sa týka dennej doby, na testovanie je najvhodnejší prvý ranný moč, v ktorom ja najväčšia koncentrácia požadovaných hormónov.
Aj keď je v prípade týchto testov uvádzaná spoľahlivosť 99 %, berte toto číslo s rezervou. Testy, ktoré ukazujú, koľko vajíčok má žena ešte k dispozícii, totiž nemusia dobre predpovedať, či žena naozaj otehotnie.
Z odborných štúdií vyplýva, že ženy s veľkou zásobou vajíčok v budúcich mesiacoch nepočali častejšie, než ženy, ktorých množstvo kvalitných vajíčok sa blížilo nule.
Vedúca štúdie a lekárka Anne Steinerová z University of North Carolina uviedla:
„Rozhodne som bola týmto zistením prekvapená. Ženy, ktorých laboratórne testy naznačovali, že majú nízky počet vajíčok, v nasledovných šiestich až dvanástich mesiacoch otehotneli rovnako pravdepodobne, ako ženy s vyššou rezervou vaječníkov.“
Preto test neberte príliš vážne. Skôr sa obráťte na odborníka.
SLOVO REDAKCIE:
Aj keď je v dnešnej dobe možné uskutočniť testovanie svojej plodnosti v pohodlí domova, stále je napreukázateľnejším variantom testovanie u odborníka.
Len ten môže presne zhodnotiť vašu plodnosť a schopnosť počať bábätko.
Vyššie uvedené reprodukčné centrá sú zlomkom možností, ktoré máte. Po celom Slovensku nájdete mnohé ďalšie zariadenia, kde vás radi otestujú.
Na základe tohto testu budete presne vedieť, ako je na tom vaše reprodukčné zdravie, či ste úplne plodná alebo plodný, či dokážete počať dieťa okamžite, alebo s tým budete mať nejaké problémy.
ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako zvýšiť objem ejakulátu pre vyššiu kvalitu spermií, a tiež pre ohromenie partnerky?