Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Libido – prečo slabne a ako znovu nakopnúť sexuchtivosť?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 2,50 z 5)
Loading...

Libido pochádza z taliančiny a označuje túžbu, žiadostivosť a sexuálny pud človeka. Jeho vplyv na ľudí skúmali také kapacity, ako boli Sigmund Freud či Carl Gustav Jung. Zistili, že libido je sexuálna energia vznikajúca v podvedomí na základe našej psychológie, biológie a sociálnych väzieb. Ich účelom je dosiahnutie slasti.

Intenzita libida sa môže meniť. Všetko závisí od mixu hormónov v našom tele. Pri správnom pomere z vás urobia sexuálne tornádo. Môže však nastať aj opačný prípad, kedy nebudete vôbec pri chuti.

Ak slabne v krátkodobom horizonte, nie je potrebné prepadať panike. Vplyvy na pokles libida, akými sú zlý deň v práci alebo hádka s blízkymi, sú bežné. Rovnako nemožno započítať ani „domáci stereotyp“ po niekoľkých rokoch, kedy je pokles záujmu o rovnakého partnera prirodzený. Problémom sa to stáva až vo chvíli, keď je váš nezáujem o sex dlhodobý.

TIP: Na libido má značný vplyv aj vek. Prečítajte si o andropauze – mužskom prechode. 

sexuálne libido

Libido podvedome núti ľudí množiť sa. Oslabené libido tento pud brzdí, kvôli čomu sa môže začať rodiť menej detí

 

Je pokles libida nevýhodou zrýchlenej doby?

Pokles chutí na sex bol dávnejšie skôr doménou žien. Tento problém sa však, bohužiaľ, čoraz častejšie dotýka aj mužskej časti populácie. Trendy modernej doby, zrýchlené tempo a zlá životospráva vedú k poklesu mužnej sily.

Situácia už zďaleka nie je taká, ako pred pár rokmi. Naši otcovia vtedy bohužiaľ mali podľa vedcov preukázateľne vyššiu hladinu testosterónu a mužnej sily.

Životné tempo nám dnes z veľkej časti určuje kariéra a práca. Mnohí z nás vymenili motorové píly, kladivá a čakany za klávesnice, monitory a stoličky. Následky sú ohromné bez ohľadu na ďalšie faktory vplývajúce na výšku libida.

Pozrime sa, čo pokles sexuálnej chutí spôsobuje a ako sa proti nemu účinne brániť.

 

Kedy je muž na vrchole sexuálneho apetítu?

Hladina testosterónu rapídne rastie od puberty zhruba do dvadsiateho roku života. Okolo tohto veku je u muža na vrchole a následne dochádza k pomalému poklesu. Súčasťou je tiež pokles sexuálnej túžby.

Muži si väčšinou pokles všimnú okolo 40. až 60. roku života. V pokročilejšom veku trvá dosiahnutie orgazmu, ejakulácie aj vzrušenia dlhšie. Erekcia nie je ako v mladosti a jej dosiahnutie môže chvíľu trvať.

Muži sú na tom trochu inak než ženy. Tie majú najväčšiu chuťmedzi 30. a 40. rokom života. S poklesom libida sa stretne každý muž, niekto skôr, iný neskôr.

ženské libido

Ženské libido sa môže znižovať najmä po pôrode a s pribúdajúcimi povinnosťami. Ak je muž nadržanejší, vzniká problém

 

Príčiny poklesu libida

Nízka hladina testosterónu

Testosterón je dôležitý mužský hormón. Produkuje sa najmä v semenníkoch. Môžete mu vďačiť za rast svalov, kostí a stimuláciu produkcie ejakulátu. Hladina testosterónu určuje aj chuť na sex.

Testovanie hladiny testosterónu si môžete dohodnúť u svojho praktického lekára. V laboratóriu je možné jeho hodnoty zistiť pomocou krvných testov. Nízku hladinu testosterónu značia hodnoty pod 300 nanogramov na deciliter (ng/dl).

Pokles s rastúcim vekom je normálny. Nesmie však ísť o dramatické zníženie. Ak máte taký pocit, rozhodne sa obráťte na svojho doktora. Prediskutuje s vami možnosti zvýšenia hladiny pohlavného hormónu.

MAJTE PREHĽAD: Podrobný zoznam príčin nízkeho libida.

 

Depresia a psychická nepohoda

Depresia má vplyv na všetky aspekty ľudského života. Ľudia s depresiou pociťujú zníženú, ba až nulovú radosť z činností, ktoré ich predtým uspokojovali. Hovoríme aj o sexe.

Nízke libido býva tiež vedľajším účinkom antidepresív. Ide najmä o lieky, ktoré majú vplyv na spätné vstrebávanie serotonínu. Ak sa dostaví znížená chuť na sex, opäť je najvhodnejšie obrátiť sa na lekára. Môžete sa dohodnúť na zmene dávkovania antidepresív alebo si vybrať iný typ lieku. Pomôcť môže tiež psychoterapia či komunikácia s partnerkou.

VIDEO: Slabé libido prichádza s vekom. Stav má názov andropauza a venuje sa jej Dr. Roman Sokol

 

Nekvalitný spánok

Výskumy dokázali, že nekvalitný spánok a obštrukčné poruchy spánku spôsobujú nižšiu hladinu mužského pohlavného hormónu. To, pochopiteľne, vedie k nižšej sexuálnej aktivite. Vedci skúmali skupinu mužov, ktorí trpia spánkovou apnoe. Pri takmer polovici z nich zaznamenali zníženú hladinu testosterónu.

 

Stres

Vystavovanie sa dlhodobému tlaku sa môže prejaviť aj na vašej sexuálnej túžbe. Stres predstavuje jedného z narušiteľov hormonálnej rovnováhy a zároveň vplýva aj na libido. Ak teda trpíme strachom a myslíme si, že situáciu nemáme pevne v rukách, naše telo zostane stuhnuté v kŕči.

Rovnako sú na tom aj tepny, čím môže prísť k poruchám erekcie. Je dokázané, že stres spolu s psychologickými problémami a zlými vzťahmi medzi partnermi vedie k zníženiu sexuálneho libida.

TIP: Hladinu testosterónu aj ďalšie intímne poruchy vyšetrí urológ. Ako prebieha vyšetrenie?

 

Ďalšie vplyvy znižujúce libido

 • Lieky
 • Cigarety a alkohol
 • Chronické ochorenia
 • Nezdravý životný štýl
 • Obezita

 

Ako prirodzene zvýšiť libido?

Strava

Pre zlepšenie libida je nevyhnutné prijímať v strave tieto konkrétne živiny. Patria sem napríklad:

 • Vitamíny A, C, E
 • B komplex
 • Arginín
 • Zinok
 • Betakarótén
 • Orechy
 • Banány
 • Avokádo
 • Zeler
 • Vajcia
 • Figy
 • Dyňa
 • Čokoláda

 

Nové sexuálne stimuly

Zistite, aké scenáre dokážu v posteli rozohniť vašu polovičku. Sexuálne túžby sú často spojené s rôznymi ľuďmi a scenármi. Fantáziu však netreba vypĺňať do posledného detailu. Často stačí aj náznak. Scenár alebo kostým úplne postačia na vytvorenie tej správnej iskry.

TIP: Ako zlepšiť svoje a partnerkino libido 

 

Ranný sex

Hladina testosterónu je prirodzene najvyššia počas ranných hodín. Prečo to nevyužiť? Vždy si však dajte pozor, či máte dostatok času, aby ste neprišli neskoro do práce. Takáto situácia vám totiž libido rozhodne nezvýši.

 

Milenka

Nový vietor do plachiet môže so sebou priniesť aj milenka. Či už utajená, alebo so súhlasom vašej drahej polovičky, môže byť milenka tým správnym riešením. Telo aj mozog sú vystavené novým podnetom, ktoré majú často až zázračné účinky na výkonnosť a zvýšenie sexuálneho libida.

Aj z tohto dôvodu si starší muži hľadajú mladšie milenky, ktoré v nich dokážu rozprúdiť vyhasnutú vášeň.

milenecký sex

Občasný úlet s milenkou vás dokáže znovu nabiť libidom. Majte sa však na pozore. Ak vo vzťahu niečo neklape, rovnakou cestou sa môže vydať aj vaša partnerka. To už však nemusí byť také príjemné

 

Pravidelný sex

Tréning robí majstra. Pri sexe to nie je inak.automaticky zvyšuje vašu hladinu testosterónu a tým aj zvyšuje chuť na sex. Príslovie – s jedlom rastie chuť – platí pre pravidelnú súlož, ako aj pravidelnú masturbáciu.

 

Potraviny a prípravky na zvýšenie libida

VIDEO: Čo raňajkovať pre lepšiu tvorbu testosterónu? 

 

Káva a čokoláda

Je super dať si pred sexom kávu alebo čokoládu. Považujeme ich za afrodiziaká, pretože spôsobujú dobrú náladu. Môžu za to endorfíny, kofeín a zvýšená fyzická výkonnosť.

 

Alkohol

Víno a ostatné alkoholické nápoje môžu pomôcť pri odreagovaní sa. Odporúča sa však konzumovať iba malé množstvo. Väčšia dávka môže spôsobiť mužskú impotenciu. Vedľajším účinkom je tiež malátnosť a strata pozornosti. Pozor! Sex v tomto stave sa môže považovať za znásilnenie, a preto s alkoholom radšej šetrite.

 

Španielske mušky

Mušky slúžia hlavne na zvýšenie ženského libida a sú často používanou fintou v prípade, že sa muž snaží prelomiť ľady zo strany partnerky. Účinky však má aj na mužov. Cena sa líši v závislosti od kvality. Je lepšie investovať do drahšieho variantu, než potom ľutovať. V lekárni ich nezoženiete. Je lepšie ich kúpiť na internete v overených obchodoch alebo v kamenných sexšopoch.

 

VIDEO: Niektoré druhy orechov môžu obsahovať testosterón a znižovať tak libido. Ktoré medzi ne patria? 

 

Starajte sa o svoje libido a bude s vami až do dôchodku!

Pri podpore libida je často potrebné prísť na koreň problému. Môže mať milióny príčin, a preto je potrebné o probléme premýšľať a nechať si poradiť od odborníkov. Problém by ste tiež mali riešiť so svojou partnerkou. Vo väčšine prípadov nejde o nevyriešiteľnú situáciu.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Hlavné rozdiely medzi liekmi, generikami liekov a doplnkami pre podporu erekcie. 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze