Spermicídny gel a ďalšie antikoncepčné prípravky na hubenie spermií
Spermicídy sú forma nehormonálnej antikoncepcie. Bohužiaľ, tých antikoncepčných metód v prípade, kedy žena naozaj neznesie žiadne hormóny a muž naviac odmieta kondóm, príliš veľa dostupných nie je. Ešte menej z nich je naozaj spoľahlivých. Spermicídna antikoncepcia je ale vhodnou alternatívou.
Spermie je potrebné zahubiť skôr, než dorazia k vajíčku
Spermicídne gély a prípravky – ako fungujú?
Spermicídy fungujú tak, že chemicky ničia spermie, presnejšie tým, že im znemožňujú pohyb. Najlepšie spermicídy sa vyrábajú vo formách ako spermicídny krém, spermicídne čípky, spermicídne globuly, spermicídna pena a spermicídny tampón.
Väčšina spermicídov účinkuje dokonca pár minút po ich aplikácii a účinok potom petrváva 2 až 10 hodín. Výhodou je ich ľahká dostupnosť bez lekárskeho predpisu.
A kde kúpiť spermicíd? Spermicídy sa dajú veľmi ľahko kúpiť v lekárni alebo aj v drogérii. Najobľúbenejší je asi spermicídny gél, spermicídna globula alebo spermicídny krém, ale aj spermicídny tampón.
TIP: To, že práve potrebujete spermie zahubiť a neriskovať tehotenstvo neznamená, že ich nemôžete mať silné, zdravé a kvalitné.
K takému stavu dopomôže kanadský Vimax, ktorý vyživuje semenníky a podporuje produkciu kvalitných spermií.
Čo je spermicíd?
Nejčastejšie sa používa účinná látka s názvom nonoxynol-9, ktorá hubí súčasne aj baktérie a vírusy, a do istej miery tiež znižuje riziko nákazy niektorou z pohlavných chorôb. Spermicídna aktivita preparátov je spojená so schopnosťou narušovať bunkovú stenu mikroorganizmov. Zasahuje významné patogény, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Nemá veľký vplyv na kvasinky. Plesne bývajú k spermicídom menej citlivé.
Nie je našťastie účinný proti užitočným laktobacilom a nenarušuje prirodzenú pošvovú flóru. Užitie chráni pred prenosom chlamýdií, kvapavky a syfilisu.
VIETE, ŽE spermicídne látky majú výrazný antimikrobiálny a antivírusový účinok, dokonca aj proti HIV a údajne znižujú riziko nákazy až do 65 % ?
Ako sa spermicídy používajú?
Spermicídy sa zavádzajú bezprostredne pred každým pohlavným stykom do pošvy, a to nezávisle od fázy menštruačného cyklu ženy. Výnimku potom tvoria spermicídne tampóny účinkujúce 24 hodín a je ich možné použiť dokonca aj pri opakovanom sexuálnom styku.
Dôležité v tomto prípade vyhnúť sa výplachom pošvy a umývaním mydlom minimálne 2 hodiny pred ich aplikáciou, pretože voda s mydlom aj v celkom minimálnom množstve dokonale zničí účinnú látku akéhokoľvek spermicídu.
Pokiaľ sa súčasne žena lieči inými vaginálnymi prípravkami, napríklad pri infekciách a zápaloch pošvy, nie je možné v tomto prípade spermicídy používať, pretože táto liečba extrémne znižuje ich účinok.
V minulosti mala užívaná látka nonoxynol-9 v prípravku Patentex Oval nízku spoľahlivosť a bola tiež spojená s rizikom poškodenia pošvovej sliznice. V súčasnej dobe je na našom trhu k dispozícii spermicídny gél Pharmatex vo forme krému a globúl, ktorý má oproti predošlému prípravku naozaj podstatne lepšie vlastnosti.
Na trhu je voľne dostupný Delfen krém alebo emulzná pena. Ďalej potom Patentex Oval N pošvová globula. K dispozícii sú lokálne antikoncepčné prípravky s antiseptickým účinkom s názvom Pharmatex vo forme tabliet, pošvových globúl, krému aj pošvových tampónov. Krém je po zavedení účinný až 10 hodín. Pokiaľ teda premýšľate nad antikoncepciou, skúste účinný spermicíd.
Tieto prípravky zoženiete v online lekárňach. Nie sú viazané na predpis.
Aká je spoľahlivosť spermicídov?
Spermicídne gély a tabletky dosahujú už takmer obdobnú spoľahlivost, ako má aktuálne hormonálna antikoncepcia. Napriek tomu sa u nás ešte veľmi nerozšírili. Môžete tiež navštíviť lekára a nechať si vhodný prípravok odporučiť.
Pre koho sú spermicídy vhodné a aká je cena?
Použitie spermicídov nie je nijako náročné. Je ľahko a cenovo dostupné. Spermicídy nie sú finančne náročné a jedna dávka vyjde na pár centov. Náklady potom rastú s počtom pohlavných stykov.
Spermicídne gély, ktoré sú voľne dostupné, stoja približne 10 eur za balenie. Dôvody, prečo ich naopak nepoužívať, sú skôr individuálne a subjektívne, ako je prílišná vlhkosť pošvy alebo také isté narušenie spontánnosti pohlavného styku.
Veľkou výhodou spermicídnych gélov je ich ľahká dostupnosť a nemusíte s nimi hľadať recept na hormonálnu antikoncepciu. Nemusíte sa báť nežiaducich účinkov. Spermicídne gély sú určitou ochranou pred pohlavne prenosnými chorobami a sú vhodné takmer pre všetky ženy, narozdiel od hormonálnej antikoncepcie.
Môžu sa používať ženy s poruchami krvného obehu, ochorením pečene aj fajčiarky. Hormonálna antikoncepcia je totiž pre tieto ženy bezpečná. Nahradí aj lubrikačné gély. Spermicídne lubrikačné gély sú tak vhodnou alternatívou.
Pre koho sú spermicídy nevhodné?
Pokiaľ je pre ženu v aktuálnej dobe možnosť otehotnenia úplne neprijateľná, je v tomto prípade spermicídy nutné kombinovať ešte naviac s inou antikoncepčnou metódou. Rovnako tak kombinujte formy antikoncepcie, pokiaľ realizujete sex s neznámym, jednorázovým alebo nejako rizikovým partnerom. V tomto prípade vždy použitie naviac ešte kondóm.
Nevýhodou spermicídnych gélov je aj to, že musia byť zavedené do pošvy pred pohlavným stykom a niekoľko hodín po pohlavnom styku musia v pošve zostať. Spermicídne látky v krémoch alebo globulách, čo je želatínová látka v podobe guľôčky, sa do pošvy zavádzajú pomocou aplikátorov alebo ručne.
Látky pôsobia 1 až 2 hodiny a potom sa rozložia. K tomu, aby bola spoľahlivosť čo najvyššia, dodržujte presné inštrukcie uvedené na obaloch. Pri každom pohlavnom styku je tiež potrebné aplikovať gél znovu pred očakávanou ejakuláciou.
Zdravotné riziká užívania spermicídov
Spermicídy nemajú žiadne zdravotné obmedzenia. Výnimku tvoria len veľmi vzácne alergické reakcie. Za istú výhodu je niekedy považovaný len fakt, že spermicídy naozaj výrazne zvyšujú vlhkosť pošvy, čo ale v istých prípadoch môže byť aj výhodou.
Pri orálnom sexe a náhodnom použití spermicídov sa neotrávite, pretože nie sú jedovaté. Pri konzumácii väčšieho množstva sa objaví nevoľnosť a je lepšie vyhľadať lekára. To ale skôr musíte jesť spermicíd rovno z tuby. Určite ich chráňte pred deťmi a uložte na nedostupnom mieste.
Zdravotné prínosy spermicídov
Výhodou spermicídov je znižovanie pravdepodobnosti nákazy pohlavnými chorobami, ale celkom ich nevylučujú. Preto je pri rizikovom styku vhodná kombinácia s kondómom. Spermicídy nemajú prakticky žiadne kontraindikácie, okrem alergie na látku. Môžu ich užívať ženy s kontraindikáciami užívania hormónov alebo ženy s nepravidelným pohlavným životom.
Spermicídne prípravky sa z pošvy inak nevstrebávajú, a preto nemajú celkové účinky. Nepôsobia dráždivo a neovplyvňujú rast v pošve bežne sa vyskytujúcich mikróbov, najmä Döderleinov laktobacil.
Pretože tiež neprechádzajú do krvi, u dojčiacich žien sa nevstrebávajú ani do materského mlieka. Zvlhčovací alebo lubrikačný efekt rad žien privíta.
Antikoncepčná prírodná huba
Prírodný spermicíd je huba so spermicídom. Prírodné morské huby namočené v spermicídnej látke následne vkladané do pošvy pred stykom totiž patria k najstarším metódam, ako zabrániť nechcenému otehotneniu.
Modernou antikoncepčnou hubou je malá polyuretánová penová huba obsahujúca určitý druh spermicídov. Huba potom vytvára mechanickú bariéru medzi mužskou spermou a maternicovým hrdlom, a tieto spermie zachytáva v sebe. Pôsobí práve ako chemická bariéra uvoľnením spermicídov.
Pesar
Keď už hovoríme o kombinácii metód, pánsky kondóm asi pozná každý, ale je potrebné zmieniť ešte ďalšie produkty. Len pripomenieme, že pokiaľ vás kondóm drie, skúste kondóm so spermicídom.
Pesary sú latexové kruhové membrány s pevným okrajom, ktoré sa vkladajú do pošvy, kde prekrývajú maternicové hrdlo. Ich veľkosť musí určiť lekár a je ich možné v pošve ponechať 72, respektíve 24 hodín.
Pre malý záujem žien je u nás ťažko dostupný. Manipulácia s pesarom vyžaduje určitú zručnosť a cvik. Nevýhodou je, že ho nemôžete vybrať ihneď po styku ani si umyť intímne partie mydlom a musíte počkať aspoň 6 hodín.
Opakovane je možné používať 1 až 2 roky. Vymeniť by sa mal v prípade tehotenstva, operácie, úrazu panvy a zmeny hmotnosti o viac ako 20 %. Lekári odporúčajú zavádzať pesar pre jeho lepšie výsledky práve spolu so spermicídnymi prípravkami. Riziko nechceného tehotenstva je pri správnom používaní aj so spermicídom asi 12 %.
VIDEO: Ako vybrať pesar?
Ženský kondóm
Ženské kondómy sú používané minimálne. Na rozdiel od pesarov sú síce spoľahlivé a bez spermicídov, ale manipulácia je ešte zložitejšia. Ženské kondómy sú väčšou obdobou tých mužských. Žena si ich pred stykom zavedie do pošvy a kondóm potom zachytí ejakulát. Kondóm sa ihneď po styku vyberie.
Ide o jedinú ženskú bariérovú metódu chrániacu pred sexuálne prenosnými chorobami. Je možné používať ho aj počas menštruácie, ale neodporúča sa kombinácia s mužským kondómov, kedy by sa mohli vzájomne poškodiť.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Sex počas menštruácie – bezpečnostné a hygienické zásady.
VIDEO: Ako používať ženský kondóm?
Cervikálny krúžok
Cervikálny klobúčik sa nasadzuje priamo na maternicové hrdlo ešte spolu so spermicídnym prípravkom. Vytvára fyzickú aj chemickú bariéru pre spermie. Ide o obdobu pesaru a rovnako tak sa nesmie nekoľko hodín po styku vybrať, pokiaľ použitý spermicíd nezahubí všetky spermie. U nás sa predáva výrobok FemCap, ktorý sa predáva v 3 rôznych veľkostiach.
Spermicídne gély ako ideálna metóda ochrany
Používanie spermicídov nie je zložité a spermicídy sú ľahko dostupné. Možno môžu oproti hormonálnej antikoncepcii narušiť spontánnosť a intenzitu styku podobne, ako prezervatívy. Za vyskúšanie ale stoja.
Nutné je myslieť aj na to, že spoľahlivosť spermicídov nie je celkom stopercentná. Túto istotu vám neposkytne žiadna forma dočasnej formy antikoncepcie. Pokiaľ je možnosť otehotnenia pre vás úplne neprijateľná, je potrebné spermicídne gély kombinovať ešte naviac s nejakou inou antikocepčnou metódou.
ĎALEJ ČÍTAJTE: Aké sú možnosti sexu po potrate?