Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Polúcia – teš sa, mládenec, práve totiž pohlavne zreješ a dospievaš

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Polúcia je samovoľný nočný výron semena alebo ejakulátu. Ten je ovplyvňovaný množstvom testosterónu v tele. Platí tu priama úmera čím viac testosterónu, tým skôr k polúcii dochádza.

Objavuje sa najčastejšie u mladých chlapcov na začiatku puberty, počas ktorej tiež postupom času vymizne. Väčšinou okolo plnoletosti už celkom bezpečne. Môže sa však ojedinele objaviť aj u starších mužov pri dlhšej sexuálnej odmlke a dlhšom odlúčení od žien. Kedy príde polúcia a čo na ňu zaberá?

 • Stopercentne je to masturbácia
 • Od 15. rokov potom môžete bezpečne aj praktizovať sex s ochranou

polúcia

Polúcia preukazuje pohlavné dozrievanie a to je vždy dobrá informácia. Chlapca určite nijak netrestajte a nevyšetrujte častosť. Pripadal by si tak neprirodzene a nepríjemne.

 

Polúcia kedysi strašila puritánov

Nočný výron semena bol v minulosti veľmi často spájaný so stredovekým kresťanským démonom menom Sukuba v ženskej podobe, ktorý počas noci zvádza mužov a následne ich sexuálne vyčerpáva, niekedy dokonca až k smrti.

Kým jeho mužská obdoba menom Inkuba zvádza ženy, znásilňuje ich a sexuálne vyčerpáva. Polúcia totiž pochádza z latinského „polluo“, teda poškvrniť. V súčasnej dobe boli už podivnosti okolo penisu vysvetlené. Za rannú erekciu môže naozaj testosterón.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa prejavuje nedostatok testosterónu a kedy čakať zníženie hladiny? 

 

Ako vnímate penis, keď dospievate?

Penis je veľmi často záhadou nie len pre ženy, ale aj pre samotných chalanov. Niektoré veci spojené s jeho funkciou muži berú od začiatku ako samozrejmosť. Preto ani nepremýšľajú o tom, prečo k nim dochádza.

Sú ale aj veci, ktoré môžu dosť vydesiť. Znepokojiť môže napríklad to, keď majú muži rannú erekciu a v chlade sa im naopak penis zmenšuje. Rovnako tak desí aj nočná polúcia. Môžete ju ale vyriešiť aj sami a nemusíte sa zveriť mame či otcovi.

 

Polúcia u mladých chlapcov

Prvá polúcia sa môže dostať aj u veľmi mladých chlapcov, i keď sa vám zdá, že sú to ešte deti. Nikdy sa nesnažte súdiť veľkosť penisu v pokojnom stave. Prirodzenie niektorých chlapcov sa môže v nestoporenom penise zdať ako celkom priemerné, ale pri erekcii nakoniec prekvapí svojou veľkosťou.

Chlapci menšieho vzrastu majú v pokojom stave menší penis, ale výraznejšie zväčšenie a predĺženie pri erekcii. Naopak, u chlapcov v pokoji s dlhým penisom býva slabé stvrdnutie a malé zväčšenie.

 

Puberta a pocit veľkej hanby

 • Veľa chlapcov sa hanbí a je v rozpakoch kvôli niektorým aspektom týkajúcich sa ich sexuality.
 • Mladým chlapcom v puberte začne vadiť, keď ich niekto z rodiny a priateľov vidí nahých.
 • Veľa z nich sa hanbí spýtať sa na zmeny, ktoré v ich tele práve prebiehajú.
 • Chlapci sú znepokojení z nočnej polúcie.
 • Dospievajúci muži sa hanbia za romantické city, za to, že sa zamilovali a za svoje sexuálne fantázie.
 • Väčšina sa hanbí dokonca aj za masturbáciu, ktorá je prospešná a prirodzená.
 • Mladí chlapci majú všeobecne problém hovoriť o intímnych záležitostiach a sú pri tom v rozpakoch.
 • Hanba v oblasti sexuality je ale v tomto veku celkom normálna. Postupom času sa to zlepší.

 

Samovoľný nočný výron semena

Polúcia, samovoľný výron semena alebo samovoľná ejakulácia je bežným sexuálnym javom u mladých chlapcov v puberte. Puberta je štádium, kedy chlapci postupne dozrievajú a stávajú sa plnohodnotnými mužmi v oblasti sexuálnych vlastností.

Chlapci sa sami začínajú zaujímať o skôr nepoznané, najmä o svoj úd, o možnosti vzniku erekcie a následne aj ejakulácie. Začína obdobie masturbácie, ktorá sa stáva prvým erotickým zážitkom, pri ktorých mladí chlapci zažívajú prvé orgazmy. Nočná polúcia sa potom objavujte bez toho, aby masturbovali alebo boli vzrušení.

 

Nočná polúcia a zvýšená potreba masturbácie

Nočné polúcie u chlapcov vedú k bežnému masturbovaniu. Potreba masturbácie sa stále stupňuje. Výron semena sa práve vplyvom pravidelnej masturbácie pre telo stáva úplne bežným.

Pokiaľ chlapci opäť prestanú s onanovaním, vracia sa v noci polúcia späť. Samovoľné uvoľnenie semena väčšinu chlapcov zo začiatku vystraší a nevedia, prečo vlastne v noci ejakulovali, i keď si svoj penis nedráždili. Keď sa to opakuje, chlapci s tým mávajú problémy a stále sa pýtajú, prečo to tak je.

 

Čo to je polúcia a prečo nastáva?

Polúcia je úplne bežný jav u chlapcov prichádzajúcich do začínajúcej puberty, počas puberty a neskoršie s nástupom sexuálneho života tento jav väčšinou ustane. Pokiaľ dlhší čas penis vlastným onanovaním neprivediete k ejakulácii, tak veľmi často znovu dochádza k samovoľnej ejakulácii, teda k polúcii.

Sperma sa tvorí neustále a má rovnako tak neustálu potrebu sa z tela dostávať, teda ejakulovať. To potom robí kontrolovane, teda masturbáciou alebo nekontrolovateľne polúciou. Polúcia ale nemusí vždy nastať len v noci, bežne sa môžete stretnúť aj s dennou polúciou.

 

Nočná polúcia a ranná erekcia

Nočnú polúciu zapríčiňujú najmä:

 • erotické sny
 • zaplnenosť močového mechúra, keď sa vám chce na záchod
 • penis, ktorý nemohol uvoľniť semeno pri masturbácii
 • po masturbačnej odmlke je penis viac citlivý a dochádza k predčasnému výronu semena
 • pri akejkoľvek erotickej myšlienke či malom erotickom vzrušení
 • sledovanie porna a erotických filmov

POTREBUJETE VYDRŽAŤ DLHŠIE SÚLOŽIŤ? Tieto tipy vám pomôžu oddialiť ejakuláciu. 

Nočná polúcia a ranná erekcia idú ruka v ruke. Erekcia po prebudení ale obyčajne nemusí ani súvisieť s prítomnosťou ženy po mužovom boku, ani s erotickými snami či myšlienkami na milenku.

Za stoporenie penisu môžu zvýšené hladiny testosterónu dosahujúce vrchol v ranných hodinách. Muži mávajú ráno erekciu, aj keď necítia vôbec žiadne vzrušenie. Organizmus sa snaží o udržanie zdravých sexuálnych funkcií. A keď muži nemasturbujú alebo nemajú sex, vracia sa polúcia.

 

Čím je spôsobená polúcia a čo sú to mokré sny?

Penis je v puberte veľmi citlivý a potrebuje masturbáciu, inak sa objavia mokré sny v podobe polúcie. V tomto období stačí minimálne vzrušenie a môže dôjsť k polúcii kedykoľvek aj počas dňa.

Ranná erekcia a mokré sny sú súčasne aj výsledkom zvýšených hladín testosterónu stúpajúcich počas spánku. To vysvetľuje fakt, prečo chlapci v puberte, keď sú ich hladiny testosterónu naozaj veľmi vysoko, zažívajú oveľa viac mokrých snov, než mávajú starší muži.

Tento jav sa síce spája s pubertou, ale nie je neobvyklý ani u starších mužov. Pokiaľ nemáte pohlavné vybitie v podobe súlože, dostaví sa aj polúcia v dospelosti. Preto zapojte aj masturbáciu.

 

Čo robiť, keď sa dostaví polúcia?

 • Relaxujte. Vlhké sny vyvoláva aj stres. Mali by ste dostatočne spať a cvičiť, robiť svoje záľuby a nájsť si čas na to, čo vás baví. Nájdite si novú záľubu a často odpočívajte.
 • Spite na chrbte. Ak spíte nahý a  na bruchu, zvýšite riziko výskytu vlhkých snov.
 • Dajte si pod seba uterák, aby ste ráno nemuseli zložito vysvetľovať situáciu rodičom.
 • Skúste pískavicu s medom pred spaním. Dosiahnete pokojnejší spánok a vyhnete sa erotickým myšlienkam.
 • Pite čaj zo sladkého drievka, ktorý uvoľňuje a posilňuje krk.
 • Obmedzte korenené jedlá a stimulanty, aj v podobe nápojov s kofeínom.
 • Skúste extrakt z tekvice zmiešaný so sezamovým olejom a vmasírujte si ho pred spaním do pokožky vašej hlavy. Zmierni erotické túžby.
 • Jedzte menšie porcie jedál viackrát denne, dodržujte dostatočný pitný režim a udržujte si zdravé zažívanie, nech chodíte pravidelne na toaletu. Cvičte a zbavte sa telesného napätia.
 • Dajte si teplý kúpeľ s esenciálnymi olejmi, teda s kvapkami pepermintového, levanduľového, santalového alebo ružového oleja. Studená sprcha môže posilniť produkciu spermy.
 • Vyhýbajte sa sexuálnej stimulácii, veciam, ktoré vás sexuálne vzrušujú, ako porno, erotické programy a literatúra. Potom budete ovládať vaše erotické túžby.
 • Skúste jógu, tantru i karezzu a naučte sa ovládať svoje orgazmy a erekciu vo všetkých situáciách, aj v spánku.
 • Majte zdravý vzťah k sexu a masturbácii a komunikujte s partnerkou.

 

Nemajte pocit viny

Mladí muži majú často pocit viny bez toho, aby urobili niečo zlé, napríklad kvôli nočnej polúcii. Často to býva pre to, že niektorá dôležitá osoba v ich živote, napríklad rodič, skupina, ako je náboženstvo či spoločnosť ako taká, ich nejako významne ovplyvnila.

Kedysi bola túžba považovaná za nečistú. Doba sa zmenila a sexualita je vnímaná bez predsudkov. Stále existuje veľa skupín či ľudí, ktorí ju vnímajú ako hrozbu a nebezpečenstvo.

Rodičia môžu deti ovplyvniť v ich prístupe k sexualite. Pokiaľ neustále napomínajú svoje malé dieťa, keď si siaha na pohlavné orgány, môže to vyvolať pocit, že intímne partie sú celkom zlé a nečisté. V detstve a puberte to často vyústi do pocitu viny za celkom prirodzenú  masturbáciu, a to je zlé. 

 

Prebudenie v noci s ejakulátom v pyžame

Polúcii nie je možné len tak samovoľne zabrániť a ani sa o to nesnažte. Pokiaľ sa v noci prebudíte a cítite ejakulát v pyžame, vezmite si suché pyžamo. Je potrebné si penis hneď umyť a zabrániť tak pachu a svrbeniu.

Pokiaľ je chlapec na izbe s niekým, pred kým sa hanbí, napríklad s bratom alebo kamarátmi na internáte, podstatne sa zhorší situácia. Predstava myšlienky, že niekto povie, že sa chlapec napríklad počúral, je nepríjemná.

Väčšinou o polúcii nevedia veľa ani rodičia a na trápenie v puberte v podstate zabudli aj otcovia. Matky nevedia, prečo má syn polúciu. Mladší súrodenci sú na tom lepšie, keď vidia, že brat má polúciu.

 

Polúcia, spermatorrhea a ich početnosť z pozície dozrievajúceho muža

Polúcia je samovoľné uvoľnenie semena. V istom zmysle je porovnateľná s prvou menštruáciou u ženy. Dochádza k nej obyčajne večer, keď majú chlapci erotické sny. Pretože ale u nich nedôjde k odchodu semena pohlavným stykom alebo pomocou onanie, tento nahromadený ejakulát potrebuje von a dochádza k samovoľnému výronu.

Polúcia ale časom sama odznie, takže sa netreba znepokojovať. Polúcia je príznakom dobrého sexuálneho zdravia a je normálna u dospelých mužov. U zdravých mužov sa dokonca môže dostaviť erekcia aj s polúciou až 5 x za noc.

Spermatorrhea úzko súvisí s polúciou. Označuje samovoľný odtok semena aj bez dostavenia erekcie. Spermatorrhea sa môže objaviť po dlhšej pohlavnej abstinencii, ale aj po nejakej infekcii. Objavuje sa najmä v dôsledku podráždenosti pohlavného orgánu.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Kompletný sprievodca oddialením ejakulácie, keď potrebujete vydržať dlhšie súložiť.

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze