Spôsobuje marihuana erektílnu dysfunkciu? Analýza súvislosť nedokázala
Erektilná dysfunkcia sa vzťahuje na neschopnosť dosiahnuť alebo udržať si erekciu dostatočne tvrdú, aby mohlo dôjsť k sexuálnemu styku.
Erektilnú dysfunkciu (ED) môže vyvolať široké spektrum zdravotných a psychologických príčin, ďalej potom určité aspekty životného štýlu vrátane rekreačného užívania niektorých drog.
Lekárska komunita nenašla presvedčivé dôkazy o tom, že by užívanie marihuany alebo konope mohlo viesť k ED.
Špecifické účinky drogy môžu však vyústiť do ED. U osoby, ktorá fajčí zmes marihuany s tabakom, je riziko vyššie.
Marihuana a erektilná dysfunkcia
Kým niektoré menšie štúdie naznačujú, že rekreačné užívanie marihuany môže viesť k ED, autori meta-analýzy z roku 2018 došli k záveru, že pre potvrdenie tohto vzťahu neexistuje dostatok dôkazov.
Je však možné identifikovať vplyv určitých účinkov THC na vznik dysfunkcie. Osoba, ktorá mieša marihuanu s tabakom, môže mať vyššie riziko vzniku.
Fajčenie tabaku obmedzuje prietok krvi žilami a tepnami, osoba fajčiaca cigarety má tak zvýšené riziko vývoja ED. Fajčenie marihuany, najmä pokiaľ je zmiešaná s tabakom, môže viesť k podobnému riziku.
Kanabinoidové receptory sa nachádzajú v tkanive hladkého svalstva penisu. Vďaka tomu je teoreticky možné, aby THC oslabilo funkciu penisu, čo môže viesť k ED. Dôkazov je však nedostatok.
Podľa NIDA môže marihuana vyvolávať pocity eufórie, potom nasleduje ospalosť a spomalené reakcie. Tieto účinky môžu znížiť sexuálnu túžbu.
Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) poznamenávajú, že marihuana môže aj ovplyvniť cirkulačný systém a spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. U osôb fajčiacich marihuanu je vznik týchto javov pravdepodobnejší a oboje vystavujú človeka riziku vzniku ED.
Existujú aj niektoré dôkazy, ktoré potvrdzujú, že časté užívanie konope môže spôsobiť ťažkosti s dosiahnutím orgazmu alebo s jeho dosiahnutím v požadovanom čase.
Napriek tomu však najmenej jedna štúdia nezistila žiadne rozdiely v riziku vzniku ED medzi skupinou užívateľov konope a kontrolnou skupinou.
Vplyv THC na organizmus
Keď osoba fajčí marihuanu, prejde THC pľúcami do krvného obehu. Krvný obeh ju privedie do mozgu a ďalších orgánov v celom tele.
THC ovplyvňuje mozgový systém slasti a odmien. Telo dostane signál uvoľniť viac dopamínu než obyčajne, dopamín potom ovplyvňuje náladu a cítenie. To je dôvod, prečo sa človek po užití drogy cíti povznesený.
Medzi ďalšie krátkodobé účinky marihuany môže patriť:
- zmena zmyslového vnímania
- eufória nasledovaná únavou a relaxáciou
- zmeny v rovnováhe a koordinácii
- zvýšená srdcová frekvencia
- problémy s učením a pamäťou
- úzkosť
Možné dlhodobé účinky môžu zahŕňať:
- ťažkosti v oblasti duševného zdravia
- časté infekcie dýchacích ciest a nepoľavujúci kašeľ
- oslabenie pamäti
Marihuana a medikácia
Lekárske využitie marihuany a jej súčastí si v poslednej dobe vyžiadalo veľa pozornosti.
V júni 2018 povolila FDA použitie kanabidiolu (CBD) s cieľom liečby epilepsie, ku ktorej dochádza pri dvoch vzácnych a závažných ochoreniach: Lennox-Gestautovho syndrómu a Dravetovho syndrómu.
Niektoré zlúčeniny vnútri marihuany sa javia ako sľubné pri liečbe rozličných zdravotných problémov. Je však potrebný ďalší výskum pred tým, než bude táto metóda liečby schválená.
Marihuanu alebo jej deriváty užíva v nádeji, že budú prospešné pre zdravie, mnoho ľudí, a to aj v štátoch, kde je legálne zakázaná, vrátane Spojených štátov. Riziká takého konania sú väčšinou nejasné.
Marihuana môže, rovnako, ako iné lieky a drogy, narúšať pôsobenie niektorých liečiv a alternatívnych doplnkov vrátane:
- Riedenie krvi: Marihuana môže zvýšiť účinky prostriedkov na riedenie krvi, ako je napr. warfarín a niektoré bylinné prípravky.
- Alkoholu: Marihuana môže zosilniť psychotropné a depresívne účinky.
- Theofylínu: Marihuana môže znížiť účinky tohto prostriedku na liečbu astmy a ďalších dýchacích ochoreniach.
- Benzodiazepínu a barbituriátov: Marihuana môže zvýšiť depresívne účinky na centrálny nervový systém.
- Psychiatrických liekov: Marihuana môže zmeniť ich účinky.
- Antiretrovírovej terapie: Marihuana môže znížiť efektivitu niektorých z týchto liekov.
Môžu sa objaviť ďalšie interakcie medzi látkami, je tak potrebný ďalší výskum.
Každý, kto sa obáva vplyvu zdravotného alebo rekreačného užívania konope alebo jeho derivátov, by si mal pohovoriť s odborníkom na ľudské zdravie.
Lekár môže poskytnúť podrobné informácie o možných vedľajších účinkoch a interakciách s ďalšími liečivami.
Všeobecne o marihuane
Podľa Národného inštitútu pre zneužívanie drog (NIDA) v Spojených štátoch užilo v roku 2014 marihuanu viac ako 11 miliónov ľudí vo veku od 18 do 25 rokov.
Zdá sa, že ľudia v Spojených štátoch užívajú marihuanu viac ako iné rekreačné drogy.
Marihuana sa skladá zo sušených listov, kvetov, semienok a stonky konopnej rastliny Cannabis.
Rastlina obsahuje veľké množstvo chemikálií vrátane skupiny nazývanej kanabinoidy. Najznámejšou z týchto chemikálií je delta-9-tetrahydrocannabinol (THC).
THC má psychoaktívne účinky, čo znamená, že má vplyv na myslenie človeka
Chemická látka môže mať aj ďalšie účinky, niektoré z liekov na predpis s povolením Amerického úradu pre lieky a potraviny obsahujú syntetickú formu THC.
Napríklad Marinol a Syndros sú lieky užívané pre liečbu niektorých typov anorexie. Cesaret, ktorý bol vyvinutý na liečbu nevoľnosti a zvracania, ktoré vyvoláva chemoterapia, obsahuje nabilon, ktorý má podobnú štruktúru ako THC.
Rekreačne je možné marihuanu fajčiť pomocou fajky, vodnej fajky alebo v jointe.
Pokiaľ človek nechce inhalovať dym, môže použiť vaporizér, hoci jeho užitie je tiež spojené s niektorými zdravotnými rizikami.
Iní začleňujú marihuanu do jedla, ako sú napr. brownies alebo sušienky cookies, prípadne ju varia ako čaj.
Veľa obchodov aj predáva výrobky z marihuany, ktoré môžu byť aplikované na pokožku.
SLOVO REDAKCIE:
Na preukázanie vzťahu medzi ED a marihuanou nie je k dispozícii dostatok dôkazov. Niektoré z vedľajších účinkov tejto drogy, ako sú napr. kardiovaskulárne komplikácie, však môžu zvýšiť riziko vzniku ED.
Autori jednej zo štúdií nezistili žiadny významný vzťah medzi užívaním konope a ED. Vypozorovali, že konzumácia alkoholu a fajčenie cigariet zvyšuje riziko vzniku ED, kým fyzická aktivita toto riziko znižuje.
Pre každého, kto sa obáva ED, môže byť prospešné fyzické cvičenie a vyhýbanie sa tabaku a alkoholu.
K užívaniu marihuany by malo dôjsť iba v súlade s miestnymi zákonmi a pod dohľadom.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PRÍČINÁCH, PREJAVOCH A LIEČBE EREKTÍLNEJ DYSFUNKCIE
Erektílna dysfunkcia – príčiny, prejavy, rýchla liečba |
Metódy liečby erektílnej dysfunkcie |
Diabetes spôsobuje erektílnu dysfunkciu |
Pomôžu s ED esenciálne oleje? |