Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Je erektílna dysfunkcia príznakom kardiovaskulárneho ochorenia? Štúdia potvrdzuje, že áno

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Erektílna dysfunkcia môže byť prvotným ukazateľom kardiovaskulárneho ochorenia a muži s touto diagnózou by mali byť podrobení dôkladnejšiemu vyšetreniu srdca a ciev.

Ide o záver novej štúdie publikovanej v časopise Vascular Medicine.

erektílna dysfunkcia ako príznak kardiovaskulárneho ochorenia

Celý mechanizmus erekcie je závislý na priechodnosti ciev. Pokiaľ sú cievy penisu zúžené alebo nepriechodné, k erekcii nemôže dôjsť. 

 

Erektílna dysfunkcia (skratka ED) je definovaná ako neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu.

Štatisticky ED zhoršuje milostný život až 30 miliónom mužov v Spojených štátoch. Riziko rozvoja choroby sa zvyšuje vekom a to po celom svete.

Nie je prekvapením, že ED môže mať široké spektrum negatívnych dôsledkov pre psychické zdravie muža. Spôsobuje nízke sebavedomie, úzkosť aj depresie.

ED však môže predstavovať riziko aj pre fyzické zdravie.

Výskum naznačil, že u mužov s ED existuje väčšie riziko rozvoja ochorení srdca a ciev, a teda kardiovaskulárnych chorôb. 

Podľa vedcov z novej štúdie je však súvislosť medzi ED a subklinickým kardiovaskulárnym ochorením (a teda také kardiovaskulárne ochorenie, ktoré nie je natoľko závažné, aby boli prítomné pozorovateľné príznaky) nejasná.

Predovšetkým nie je známe, ktoré ukazatele subklinického kardiovaskulárneho ochorenia majú najväčší alebo najkonzistnejší vzťah s ED,“ tvrdia výskumníci vrátane Dr. Chukwuemeka Osondu z Baptist Health South Florida v Miami-Dade County.

 

ČÍTAJTE TIEŽ: Ako sa v dlhodobých vzťahoch vysporiadať s erektílnou dysfunkciou?

ako sa vysporiadať s erektílnou dysfunkciou vo vzťahu?

 

Súvislosť ED s endoteliálnou dysfunkciou

Pre svou štúdiu vypracoval Dr. Osondu a jeho tím systematickú revíziu a meta analýzu 28 štúdií, ktoré sa zameriavajú na zisťovanie vzťahu medzi ED a prvotnými známkami kardiovaskulárnych chorôb.

Identifikovali silnú súvislosť medzi ED a poruchou funkcií indotelu, kedy cievy nie sú schopné naplno sa rozšíriť a zvýšiť tak prietok krvi. 

Endoteliálna dysfunkcia je raným príznakom aterosklerózy. Ochorenie, pri ktorom sa v cievach hromadí plak a zvyšuje sa tak riziko infarktu a mŕtvice.

Tieto vzťahy ostali konzistnentné v rámci veku, kvality štúdie, metód hodnotení ED a publikačných ročníkov,uviedli vedci. 

Tím uviedol, že tieto zistenia sú dôležité hlavne pre mladých mužov, u ktorých existuje menšia pravdepodobnosť prisúdenia diagnózy subklinického kardiovaskulárneho ochorenia než u starších mužov, a ktorí vyhľadajú lekára kvôli príznakom ED prvýkrát.

Výsledky nášho výskumu naznačujú, že títo muži sú viac ohrození výskytom identifikovaného subklinického kardiovaskulárneho ochorenia a môžu ťažiť z aktívnej práce na kardiovaskulárnom ochorení,píšu autori a dodávajú:

Naša štúdia podporuje dôraznejší prístup v hodnotení rizík a v zvládaní kardiovaskulárnych chorôb u osôb a erektílnou dysfunkciou vrátane mladých mužov, ktorí by inak kvôli mladému veku mohli byť hodnotení ako nízkorizikoví.

V komentári pripojenom ku štúdii od Drs. Naomi Hamburg a Matt Kluge z Bostonskej University v Massachusetts je uvedné, že zistenia Dr. Osondu a jeho kolegov zdôrazňujú význam ED pri určovaní nebezpečenstva vzniku kardiovaskulárnych ochorení. 

Jednoduchý štandardizovaný screening ED môže pomôcť identifikovať vaskulárnu dysfunkciu.

Podobne tiež vaskulárna dysfunkcia môže poslúžiť ako zástupný znak pre hodnotenie účinnosti terapií zameraných na liečbu kardiovaskulárnych chorôb u mužov s ED,píšu autori.

Prítomnosť ED,“ dodávajú „zvyšuje riziko vzniku budúcich kardiovaskulárnych príhod hlavne u mužov so stredným rizikom vzniku a môže poslúžiť ako príležitosť pre posilnenie stratégií prevencie vzniku kardiovaskulárnych rizík.“

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PRÍČINÁCH, PREJAVOCH A LIEČBE EREKTÍLNEJ DYSFUNKCIE

Erektílna dysfunkcia – príčiny, prejavy, rýchla liečba
Metódy liečby erektílnej dysfunkcie
Diabetes spôsobuje erektílnu dysfunkciu
Pomôžu s ED esenciálne oleje?

(ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU)

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze