Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Asexuál môže by šťastný, smutným ho robia neprajní ľudia v okolí

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Možno ste už skúsili sex, no veľmi vás nebavil. Telesnú krásu vnímate skôr ako akýsi umelecký artefakt. Pri sledovaní milostných scén a ani porna tak s najväčšou pravdepodobnosťou nepocítite žiadne záchvevy sexuálneho vzrušenia. Necháva vás to úplne chladnými.

asexuál

Asexuál má obvykle iné záujmy než ľudia, ktorí bežne takmer stále myslia na sex

 

Kto je to asexuál?

Je to muž alebo žena, ktorí o sex nemajú žiadny záujem. Nevenujú sa mu v žiadnej podobe. Ak si už musia vybrať, pred partnerským sexom uprednostnia masturbáciu. Nikto a nič ich nepriťahuje a navyše im to ani vôbec nevadí. Sex pre nich proste nie je dôležitý.

Takýto ľudia tvoria údajne až 4 % celkovej populácie. Podľa niektorých psychológov ide o štvrtú sexuálnu orientáciu, vedľa heterosexuality, homosexuality a bisexuality. Asexualita dostala svoje pomenovanie v roku 1977, kedy sa podarilo definovať, kto je a nie je asexuál.

 

Príčiny asexuality

Asexualita ešte nie je presne pomenovaná a odborníci stále hľadajú príčiny jej vzniku. Momentálne sa udáva:

  • Vrodená asexualita, kedy si ju začíname všímať príchodom puberty a hormonálnym dospievaním.
  • Získaná asexualita, trauma je následkom sexuálneho zneužívania, znásilnenia, šikany a nátlaku.
  • Psychické poruchy, ktoré vedú k nezáujmu o sex, depresia, dlhodobé ochorenia, hormonálne poruchy a oneskorený sexuálny vývoj.

Asexualita úzko súvisí s hladinami hormónov. Pokiaľ je v tele oslabená produkcia pohlavných hormónov, človek nemá záujem o sex. Príčinou môže byť užívanie liekov, a to najmä antidepresív. Záujem o sexualitu ničí aj užívanie drog alebo alkoholu, čo oslabuje produkciu hormónov.

 

Potrebuje asexuál orgazmus? 

Niektorí asexuáli orgazmus vyhľadávanú, a to najčastejšie v podobe masturbácie. Iní si partnera hľadajú len na sex, no nechcú žiadne trvalé vzťahy. Asexuál predmety svojho uspokojenia často strieda. Nezáleží mu na tom s kým, ale skôr koľkokrát a ako je to často.

Väčšina asexuálov má o orgazmus minimálny, či skôr žiadny záujem. Energiu a pozornosť venuje radšej iným veciam a často ide o činorodých a aktívnych ľudí. Medzi známych asexuálov patril aj vedec Nikola Tesla, Isaac Newton, návrhár Karl Lagerfeld a mnoho ďalších, ktorí sa k svojej sexualite nikdy neodvážili verejne priznať.

 

Ako sa asexualita prejavuje?

Asexuála na prvý pohľad nespoznáte. Namiesto sexu je často činorodý. Niekedy ide o úspešného športovca, umelca či odborníka, čím stúpa v očiach opačného pohlavia, no flirt či záujem o sex z neho nevyžaruje. Asexuál sa obvykle správa rovnako k obidvom pohlaviam.

Niekto sa tým trápi a je nepríjemný, iný je priateľský. Na základe pohlavia väčšinou nič neočakáva a vníma ich rovnocenne. Asexuáli hľadajúci živočíšny orgazmus si ho kľudne doprajú so ženou aj s mužom.

 

Asexuál, intímne potreby a vnímanie krásy

Niektorí asexuáli majú radi maznanie a nežné dotyky, no o pohlavný styk nejavia záujem. Ide o emočné libido, ktoré môže byť aj nulové. Asexuál síce väčšinou necíti k súloži odpor, ale ani ju nevyhľadáva a svoj nezáujem o sex vníma ako bežný stav.

Asexuál ocení krásu človeka a má zmysel pre estetiku. Nezaujímajú ho ženské krivky ani mužské svaly. Hodnotia ich rovnako, ako pekný obraz, hudobnú skladbu či kvetiny. Ani to v ňom nedokáže zobudiť sexuálnu túžbu. Často ale nastane problém, pretože po spomínanom maznaní sa nikam ďalej nepokračuje.

 

Asexuáli a láska

Veľká časť asexuálov netúži po trvalom partnerskom vzťahu a radšej bude žiť single. Niektorí po vzťahu túžia, no hľadajú si rovnako asexuálneho patnera. To je však veľmi náročné. Väčšinou sa hľadajú na internete a výber býva obmedzený. Na internete je aj zoznamka pre asexuálov, kde je veľa podobne orientovaných ľudí.

Česká odnož AVEN funguje na adrese asexuality.org. Na googli hľadajte asexuálne fóra a diskusie. Asexuáli sa niekedy dokážu zamilovať aj do konkrétnej osoby, no bez sexuálnej žiadostivosti. Tá sa nedostaví ani v stave zamilovanosti. Nehrnú sa do dlhoročných vzťahov.

V minulosti boli odsudzovaní aj homosexáli a transexuáli. Dnes sa asexualita už vníma s pochopením. Hetero-asexuál je úplne normálny jav.

 

Asexuál a intímne zdravie

Ak sa niečo dlhodobo nepoužíva, slabne to. Na mysli máme penis. Pri celibáte vznikajú problémy s erekciou, plodnosťou aj sexuálnym libidom. Akonáhle sa vzdáte sexu a masturbácie, penis nebude poslúchať a erekcia sa vytratí.

Ak nedochádza k erekcii, cievy penisu sa zúžia a krv nimi nebude prechádzať správnym spôsobom. Penis sa môže zmenšiť až o 2 cm. Lekári preto odporúčajú aspoň pravidelnú zdravotnú masturbáciu. Pohlavné orgány fungujú aj napriek orientácii a nezáujmu o sex.

 

Spoločenské problémy asexuálov

Ak je niekto iný, ľudia mu nedajú pokoj. V dnešnej dobe je navyše na sexualitu kladený veľký dôraz. Kto sa vzdáva vzťahov, rodiny a kontaktov s opačným pohlavím, budí pozornosť a považujú ho za čudáka. Nepochopenie problém často skôr prehĺbi.

Asexuálovia sa cítia neprijatí okolím, dochádza u nich k depresiám a psychickým problémom. To vedie k ešte intenzívnejšiemu odmietaniu sexu, obhajobe presvedčenia a nepripúšťania si sexu za žiadnych okolností.

Niektorí asexuálovia sa neustále púšťajú do vzťahov a rodičovstva, aj keď im zväzky vydržia len krátko. Asexuál je nútený proti svojmu prirodzenému presvedčeniu, pretože spoločnosť tvrdí, že žiť v páre a mať deti, je správne.

 

Ako spoznať asexuála?

Nejde o zakomplexované šedé myši v ženskom alebo mužskom tele. Veľmi často sú atraktívni, nechýba im príťažlivosť a sex-appeal. Často bývajú asexuálovia a asexuálky v spoločnosti stredobodom záujmu opačného pohlavia, ktoré z pochopiteľných dôvodov odmietajú. Čím viac sú nedostupnejší, tým o nich záujem stúpa.

Ženská asexuálka svoju asexualitu skrýva jednoduchšie, pretože sa vie tváriť ako zásadová žena, ktorú nie je ľahké dostať. U chlapa sa predpokladá, že je lovec. Ak odmietne pohľadnú ctiteľku, ktorá s ním flirtuje, je v okolí považovaný za čudáka. To je škoda.

Ako k asexuálom pristupovať? Proste normálne. Sú úplne normálni, len ich nezaujíma sex. Často bývajú aj veľmi výnimoční. Energiu proste vynakladajú inde.

 

Východisko pre asexuálov

Asexuálovia sa zhodujú, že najlepšie je dlhodobé súžitie a partnerstvo s iným asexuálom. Iba oni predsa vedie naplno pochopiť a splniť si vzájomné túžby a plány. Preto je dobré hľadať na internete komunitu, ku ktorej sa možno pripojiť a nezostať tak sám.

Byť asexuálom neznamená nemať možnosť prežiť plnohodnotný a radostný život. Sex predsa nie je tá najdôležitejšia vec na celom svete v prípade, že oň nejavíte záujem. Neznamená to, že pokiaľ vás sex nepriťahuje, budete odsúdení k zániku.

 

Ako asexuálovia vnímajú sex a orgazmus?

Prirovnávajú to k malej potrebe. Úľava sa dostaví, no ťažko môžete povedať, že močenie milujete. Sex je pre nich veľká nuda, aj keď často majú radi extázu a rozkoš. Ide však o rozkoš absolútnu, nie takú izolovanú.

Milujú adrenalínové športy a fyzický výkon, prípadne majú umelecké sklony. Oproti tomu je pre nich sex len akási upotená paródia na rozkoš. Niekedy je sex aj bolesťou. Sexuálne fantázie ich nebavia. Podstatná je duša a telesný pud sa podľa nich dá v prípade potreby riešiť ručne.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Kto je zodpovedný za prehlbovanie nezáujmu mužov o sex?

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze